Rok 1914 nezačal pro Josefa Klejna zrovna šťastně. V sedmadvaceti letech ovdověl, když mu při porodu zemřela žena. Musel se postarat o své tři malé děti i čtyři sirotky po sestře. Do toho dostal povolávací rozkaz do velké války.

V rakousko-uherské uniformě byl odvelen do Srbska, padl do zajetí a prožil "hladový pochod" Albánií. Svým potomkům psal z fronty dopisy, ale nikdy na ně nepřišla odpověď.

Jeden z Klejnových listů dosvědčuje, jaké to na frontě bylo: "Včera zhrozil jsem se toho, čeho musel jsem býti svědkem," napsal svým dětem. "Mrtvola úplně vysvlečená ležela na zemi a u ní klečela lidská bytost, totiž náš hoch v podobě kostlivce, v ruce měl nůž a ořezával z mrtvol maso. Byl to Charvát. Ptám se jej, co to dělá, a on s klidem odpovídá, že nechce zemříti hlady, když je kolem něho masa dosti."

Klejn nakonec první světovou válku přežil, znovu se oženil a narodili se mu další potomci. Později opět vstoupil do armády, což se mu ale stalo osudným. V roce 1939 ho omylem postřelil jeho podřízený, takže Josef Klejn zemřel v dvaapadesáti letech na otravu krve.

Příběh tohoto Čecha v mašinerii světových dějin je jedním z mnoha, který jako jemná pavučina prorůstá hrůzami války, jež před 100 lety změnila dvacáté století. A právě těmto osudům se věnuje výstava První linie v pražském Centru moderního umění DOX.

Nejde ale o akademický výklad vojenského historického ústavu, nýbrž o instalaci s tepajícím srdcem a nohama pevně na zemi.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.