Dokonce i přední francouzská muzea se nedostatečně starají o své sbírky.

Podle deníku Libération to vyplývá z auditu, který do celkem 1218 francouzských muzeí poslalo tamní ministerstvo kultury a parlamentní komise.

Přestože zpráva o stavu muzejních sbírek bude hotová až koncem roku, už dílčí dokument naznačuje nesrovnalosti.

Až 80 procent muzeí prý neprovedlo povinnou evidenci děl, pročež pořádně neví, co mají ve svých sbírkách mají.

Problémy ale byly i na straně státu, kterému trvalo až do roku 2006, než zákon o povinné evidenci děl z roku 2002 muzeím zprostředkoval.

Například nejnavštěvovanější pařížské muzeum Louvre navíc umístilo klasicistní sochy v podzemní komoře, která by se v případě povodní na řece Seině nestihla včas evakuovat.

Podle auditorů je alarmující také počet nahlášených krádeží uměleckých děl. To prý ukazuje, že francouzská muzea obecně nejsou dostatečně zabezpečená.

Další instituce mají dodnes problémy s vlastnictvím obrazů, jež byly zcizeny za druhé světové války. Dodnes nebyla řada muzeí schopna evidovat a dostatečně objasnit původ děl ve svých sbírkách, varuje zpráva.

Audit nechala parlamentní komise a francouzské ministerstvo kultury zorganizovat na základě zákona z roku 2002, který se týká veřejných i soukromých muzeí.

Ve Francii jich tamní Asociace muzeí eviduje celkem 1218, z toho 82 procent patří místním městům či krajům, 13 procent soukromým společnostem či nadacím a 5 procent francouzskému státu.

Auditoři prý spolupracovali s odborníky z amerických a britských muzeí, například z newyorského Metropolitního muzea a Muzea moderního umění či z anglické Tate Britain.

Související