Německý avantgardní výtvarník a významný představitel multimediálního umění Otto Piene zemřel ve čtvrtek v taxíku po cestě z vernisáže své rozsáhlé výstavy uspořádané v berlínské Nové národní galerii a Deutsche Bank KunstHalle. Bylo mu 86 let.

Spoluzakladatel mezinárodní skupiny ZERO, do které se v šedesátých letech zapojili třeba věhlasní tvůrci Francouz Yves Klein, Španěl Antoni Tapiés, Ital Piero Manzoni či Rakušan Arnulf Rainer, byl rovněž autorem uměleckého směru Sky Art, tedy vzdušného umění. 

Piene vzbudil rozruch například 750 metrů dlouhou nafukovací duhou, která se vznesla nad mnichovským olympijským stadionem v roce 1972.

Poté vytvářel vzdušné plastiky plněné héliem. Původní dlouhé tubusy se proměnily v květiny, magická stvoření a fantaskní bytosti. Nebeské happeningy měly i komplikovanější podobu: například vzdušný balet osob vynesených do výše, nebo dokonce vzdušný koncert violoncellistky Charlotte Moorman.

Experimentoval také s malbami vytvořenými kouřem a ohněm, vytvářel elektrické a elektronické světelné instalace.

Činnost skupiny ZERO spočívala v pořádání akcí nezávisle na výstavních institucích, často přímo v ateliérech umělců. V širokém zaměření tvůrců jsou patrné kořeny Land Artu, minimalismu a konceptualismu. Šlo o inovativní generaci, která svou pozornost obrátila od malby k jiným médiím.

Jejich umění bylo revoluční nejen svým pojetím, ale i nebývale živými kontakty napříč hranicemi. Na ty chce v říjnu upozornit newyorské Guggenheimovo muzeum výstavou nazvanou Countdown to Tomorrow o hnutí ZERO.

Podle německého časopisu Spiegel krátce před svou smrtí Piene vyjádřil spokojenost s aktuální přehlídkou a uvedl, že je obzvlášť rád, že se jeho umění vrací znovu do Berlína. "Kruh se uzavírá," řekl.

Piene se narodil v roce 1928 v Severním Porýní-Vestfálsku a studoval umění v Mnichově, Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem. Výtvarník žil od konce 60. let v USA a snažil se udržovat kontakt mezi evropským a americkým uměním. V letech 1974 až 1990 byl ředitelem centra studií vizuálního umění při Massachusettském technickém institutu v Bostonu.

V Česku mu před dvanácti lety uspořádala  retrospektivu Galerie hlavního města Prahy. Pro výstavu tehdy vytvořil speciální světelnou instalaci nazvanou Světelný pokoj pro Prahu.

Světelný happening je přichystaný také pro berlínskou přehlídku. V sobotu se ovšem v Berlíně k nebi vznesou zářící hvězdicovité objekty bez Pieneho účasti.