Workshop pro kurátory a pracovníky muzeí v Sýrii minulý měsíc uspořádali američtí odborníci z institucí Smithsonian a z Pennsylvania Museum.

Ti chtějí Syřany naučit, jak chránit národní památky a zamezit pašování ukradených archeologických předmětů ze země, v níž již čtvrtým rokem probíhá občanská válka.

Podle serveru The Art Newspaper se třídenní setkání Američanů se Syřany konalo na blíže neupřesněném místě poblíž syrsko-tureckých hranic koncem minulého měsíce.

Zúčastnilo se jej zhruba dvacet odborníků z muzeí v syrských provinciích.

"To, které památky potřebují ochranu a údržbu, nejlépe vědí místní komunity," vysvětlil v tiskové zprávě Richard Leventhal, jenž projekt zorganizoval za Penn Cultural Heritage Center, spadající právě pod Pennsylvania Museum.

Nebezpečí podle něj hrozí zejména muzeu Ma´arra, nacházející se v syrské provincii Idlib. V jeho sbírkách se nachází cenné byzantské mozaiky. Na muzeum nedávno zaútočili teroristi z organizace Islámský stát.

I proto workshop kurátory a odborníky z muzeí například učil, jak v krizových situacích rychle a správně zabalit umělecká díla, pokud by se měla přemisťovat.

Američané prý Syřanům také předali vybavení, které mohou při evakuaci použít, či je učili, jak zajistit interiér budov, u nichž se očekává zřícení či bombardování.

ZNIČENÉ PAMÁTKY

Podle zprávy Pennsylvania Museum se občanská válka v Sýrii podepsala i na místních památkách. V bojích byly poničeny mešita a souk v historickém Aleppu, došlo též ke zničení brány v Deir Ez-Zoru, dále k znesvěcení středověkého křesťanského hřbitova či ke zničení židovské synagogy v Jobaru. Kvůli tomu syrská opozice ve spolupráci s UNESCO založila památkářskou jednotku Heritage Task Force.

"Nejhorší situace je ve městě Aleppu," řekl BBC jeden z organizátorů Brian Daniels.

"Setkali jsme se s lidmi, kteří jsou už třeba měsíc bez elektřiny a bez tekoucí vody. Jiní jsou běžně terčem bombardování, další pracují v muzeích, které byly bombardováním přímo zasažené," popsal.

K iniciování projektu Američany přiměly například nedávné satelitní snímky z helénské pevnosti Dura Európos, nacházející se na území dnešní Sýrie.

Okolo archeologicky hodnotného komplexu, vybudovaného okolo roku 303 př. n. l., totiž mezi červnem 2012 a dubnem 2014 podle satelitních snímků vznikly stovky nových děr.

Ty vykopali vykradači hrobek, kteří se podle Art Newspaperu rekrutují z organizovaných gangů, překupníků i členů organizace Islámský stát, jež nyní válčí v sousedním Iráku.

Americké instituce podle tiskové zprávy chtějí v pomoci Syřanům pokračovat, na další programy ale prozatím shánějí financovat.

Související