Na retrospektivě německého fotografa Andrease Müller-Pohleho v pražském Domě fotografie visí nejstarší fotografický obraz na světě – sofistikovaná přehlídka však rozhodně není pro staromilce. I protřelí návštěvníci výstav by tváří v tvář snímku mohli pochybovat, zda to, na co se dívají, je skutečně fotografie.

Nejstarší dochovaný záběr totiž třiašedesátiletý umělec přetvořil na alfanumerický kód tak, že by jej nepoznal ani jeho autor Joseph Nicéphore Niépce.

V roce 1826 totiž musela expozice kvůli mizerné technologii probíhat údajně osm hodin. Müller-Pohle proto přetiskl informace na osm panelů, které daleko víc než vzácnou zvětšeninu připomínají abstraktní obraz. Lidské oko nedokáže změť písmen a číslic rozklíčovat, jenže pro veřejnost před bezmála dvěma sty lety byl možná Niépceho obraz stejně bizarní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.