Přátelství s Čínskou lidovou republikou v padesátých letech do Československa kromě "zocelení hospodářských vazeb" mezi komunistickými zeměmi přineslo i apolitické umění. Zatímco Číňané si tehdy mohli přečíst překlad Dobrého vojáka Švejka, Čechy zajímaly tušové malby soudobých malířů.

Díky kulturním výměnám, které ale už na počátku šedesátých let přerušil Sovětský svaz, shromáždila Národní galerie jednu z nejvýznamnějších sbírek čínské tušové malby na světě.

V posledních letech význam čínského umění stoupá také na tuzemském trhu.

Během prvního pololetí letošního roku se mezi deset nejdráž prodaných děl dostaly tři malby autora Čchi Paj-še. Nejdražší z nich s názvem Šest krevet, vydražená za 11,5 milionu korun, obsadila třetí místo. Všechny obrazy se ale prodaly zpět do Číny.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.