Vlastní tunel s dvouproudou silnicí pro převoz uměleckých děl budou mít muzea, která se nyní staví v arabském emirátu Abú Dhabi.

Ten svoji takzvanou muzejní čtvrť soustředí na ostrově Sádijat, kde kromě Zajedova národního muzea vyrostou pobočky pařížského Louvru a Guggenheimova muzea. 

Podle místního deníku The National bude tunel široký 12 metrů a měřit má 1,2 kilometru.

Sloužit bude výhradně třem muzeím, aby si mezi sebou mohla vyměňovat díla v bezpečném a klimatizovaném prostředí.

 “Tunel bude klíčovou součástí kulturní čtvrti,” uvedl inženýr Lee Kandalaft. Ten připomněl, že v emirátu teploty dosahují až 40 stupňů, což by mohlo nenávratně poškodit cenné malby.

Jako první bude tunel koncem příštího dubna použit na přepravu zhruba 300 uměleckých děl, které do pobočky Louvru v emirátu zapůjčí celkem 13 francouzských muzeí včetně Centre Pompidou a Musée d’Orsay. Budou mezi nimi i malby Paula Gauguina či Pabla Picassa. 

Tunel, na jehož stavbu padne 11 tun oceli a 70 tisíc kubických metrů betonu, nebude z bezpečnostních důvodů přístupný veřejnosti.

Na ostrově Sádijat se jako první otevře právě pobočka Louvru, kterou navrhl architekt Jean Nouvel. Veřejnosti by měla být přístupná od prosince 2015. 

Autorem návrhu Zajedova národního muzea, pojmenovaného po šejkovi, jenž emiráty sjednotil, je architektonické studio Foster + Partners.

Návrh pobočky Guggenheimova muzea v Abú Dhabi vytvořil Frank Gehry.

Na ostrově má vyrůst také umělecké centrum vytvořené dle návrhu Zahy Hadidové.