"Narozen jsem ve znamení Vah. A na vahách jsem dosud," prohlásil kdysi Josef Váchal k datu svého narození 23. září 1884. A protože si u tohoto mystifikujícího hermetika nemůže být nikdo ničím jistý, ani jeho narození se neobejde bez otazníků.

Sám Váchal totiž tvrdil, že přišel na svět v noci z pátku na sobotu – v pátý den týdne, na který připadá ukřižování Ježíše Krista i začátek židovského šábesu. Jenže 23. září bylo v roce 1884 zrovna úterý.

Stejně anarchisticky jako ke svému napojení přistupoval tento grafik, typograf, básník a spiritista i k magickým naukám, které ho celý život fascinovaly. A právě této kabalistické stopě v dějinách českého výtvarného umění se věnuje výstava nazvaná Josef Váchal. Magie hledání v pražském Domě U Kamenného zvonu.

Do zšeřelých gotických sálů připomínajících cely pro spiritistické seance se kurátorce Marii Rakušanové podařilo shromáždit na čtyři stovky předmětů z Váchalova života. Od maleb, dřevořezeb, vytrhaných listů z deníků a pokreslených ezoterických knih přes podrobný nákres magické pracovny v měřítku 1 : 1 až k bizarnímu černobílému filmu Život mrtvé žáby, zobrazujícímu krvavý fenomén vivisekce.

A to vše proto, že před několika dny uplynulo 130 let od Váchalova "úterního" narození.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.