Obraz Jana Preislera, jednoho z průkopníků tuzemské moderní malby, se na dnešní aukci prodal za 7,5 milionu korun. Vyvolávací cena díla, jež je variantou slavného autorova stejnojmenného triptychu, byla šest milionů korun. Dražba společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu nabídla celkem přes dvě stovky děl klasiků české moderny i staršího umění. O výsledcích informoval jednatel aukční síně Jiří Rybář. Celkem se prodalo 70 procent dražených položek za 40 milionů korun.

Triptych Jaro se momentálně nachází ve sbírkách Západočeské galerie. Preisler jej vytvořil v roce 1900 pro interiér domu továrníka Peterky na Václavském náměstí v Praze. Podle posudku Petra Wittlicha nelze uvedené dílo považovat za kopii pravého křídla triptychu, ale spíše za samostatný obraz. Od originálu se liší rozložením krajinných prvků na obraze, ale hlavně tmavou barvou dívčina obličeje.

Obraz je svými rozměry 113 krát 71 centimetrů, vyvolávací i vydraženou cenou současně největším a nejdražším Preislerovým dílem nabízeným kdy v aukci. Dosud nejdražší Preislerovou prací byla Podobizna umělcova syna prodaná v roce 2011 za 2,04 milionu korun (včetně aukční přirážky).

V nedělní nabídce byly mimo jiné dva kubistické obrazy Antonína Procházky. Zátiší s vázou a kyticí z roku 1922 se z vyvolávací ceny 1,6 milionu vyšplhalo až na tři miliony korun, za které se dílo prodalo. Obraz pochází ze sbírky brněnského lékaře a profesora Ludvíka Havláska, byl celou dobu v rodině a je v perfektním stavu.

Je příkladem Procházkova poválečného, velmi originálního kubismu, který je dnes ceněn i mezinárodně. Procházkova nejdražší díla se v tuzemských aukcích vydražila za ceny kolem deseti milionů korun.

V dražbě v neděli byla například také díla Emila Filly, Adrieny Šimotové a dalších klasiků z dávné a současné malířské tvorby. Olej na plátně Františka Janouška s názvem "Obraz (Ten heraldický)" se prodal za 2,4 milionu. Svého kupce našel i obraz Mikuláše Medka "3 604 cm2 šramotu, 536 cm2 ticha", byl vydražen za 3,1 milionu korun.

Za 2,7 milionu korun se vyvolával obraz Jakuba Schikanedera Hráči karet, vydražen ale nebyl.

Obdivovatelé "komiksového krále" Káji Saudka mohli v Topičově salonu vybírat z dvacítky jeho kreseb, nejvýše byla vydražena ta s názvem Kájaštejn, prodala se za 70 tisíc korun. Tentokrát šlo o jeho volnou tvorbu, originály komiksu Muriel a andělé, které společnost 1. Art Consulting vzala do dražby na jaře, jsou od té doby v policejní úschovně.

Dražba v neděli nabídla také soubor klasiků československé fotografie. Mezi autory snímků jsou Irena Blühová, Vilém Reichmann, Karel Poličanský, Jiří Lehovec, Karel Plicka či Jan Lauchsmann. Snímky se vyvolávaly za ceny od 8 tisíc do 19 tisíc korun.