Příští ročník Benátského bienále, na němž Česko zastoupí umělec Jiří David, se chce věnovat „všem budoucnostem světa“. Na středeční tiskové konferenci to oznámili prezident přehlídky Paolo Baratta s kurátorem příštího ročníku Okwuiem Enwezorem. Podle něho chce bienále svěžím pohledem prozkoumat, nakolik se změnil vztah mezi uměním a umělcem.

„Rozkol, jež cítíme na každém kroku dnešního globálního světa a který jím celým prochází, připomíná pomíjivé trosky předchozích katastrof,“ pravil na středeční konferenci Enwezor, když citoval z eseje teoretika Waltera Benjamina. Současný svět se podle kurátora nachází v podobném rozkolu jako v letech 1914 a 1939, kdy padly první výstřely světových válek. Místo nich však dnešní svět trpí diktátem ekonomiky, chřipkovými epidemiemi, politikou volající po odštěpení států a humanitárními katastrofami, k nimž dochází na mořích i v pouštích, kde přistěhovalci a uprchlíci marně vyhlížejí lepší budoucnost.

„Kamkoliv se člověk podívá, čelí nové katastrofě, dalším nejistotám a prohlubující se vratkosti,“ dodal Enwezor. Právě proto se podle něj bienále musí ptát, jak zneklidněný svět uchopit, přebrat a pojmenovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.