Aukční dům Zezula v sobotu v Brně vydražil fotografii Jaroslava Rösslera, jenž žil v letech 1902 až 1990, nazvanou Zátiší s vejcem. Snímek z roku 1958 se prodal za 270 tisíc korun, čímž byla vyvolávací cena překročena o 20 tisíc korun. Další ze zajímavých snímků, a to od Josefa Sudka (1896–1976), Zátiší podle Glaezese se prodal za 180 tisíc, tedy o 40 tisíc korun dráž, než byla vyvolávací cena.

"Je to velký úspěch. Celkově lze říci, že milovníci umění v ČR si konečně našli cestu k fotografii. Po kvalitních uměleckých snímcích začíná být stále větší poptávka. Podobně je tomu i v zahraničí," řekl pořadatel aukce Tomáš Zezula. Zdůraznil, že v minulosti dávali milovníci umění při aukcích přednost spíše obrazům a starožitnostem. Stále více si ale podle něj uvědomují, že zakladatelé české umělecké fotografie, jako třeba Rössler, jsou vysoce ceněni také v zahraničí.

Dokládá to podle Zezuly i dnešní aukce. Bylo v ní nabídnuto přes 70 historických uměleckých fotografií českých autorů, z nichž se 75 procent prodalo. Zájem o ně měli i sběratelé umění ze zahraničí. Účastníci aukce si dnes na ní pořídili také fotografie Františka Drtikola nebo snímky Drahomíra Josefa Růžičky.

Rössler vytvořil Zátiší s vejcem jako bromostříbrnou fotografii na lesklém papíru. Byl specialistou na kombinace fotografie s písmem a kresbou. Působil v Paříži a spolupracoval s Drtikolem. Sudkovo černobílé Zátiší podle Glaezese vzniklo v roce 1952. Byl ovlivněn funkcionalismem a jeho snímky lze najít v pražské Národní galerii, Moravské galerii v Brně a jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Související