Dílo malíře a grafika Jaspera Johnse nazvané Vlajka bylo na úterní aukci současného a poválečného umění Sotheby's v New Yorku vydraženo za 36 milionů dolarů, čímž se stalo Johnsovým nejdráže prodaným. Kupce našel i abstraktní obraz Marka Rothka, stál nakonec 45 milionů dolarů. Šéf sbírky současného umění Sotheby´s Alex Rotter aukci označil za úspěšnou, z osmasedmdesáti děl se jich pouze jedenáct neprodalo.

Aukce, která měla podle odhadů vynést 322 až 418 milionů dolarů, nakonec prodala plátna za 344 milionů dolarů. Může za to především fakt, že kupci si ke konci šetřili prostředky právě na to, aby mohli sázet na Rothkovu malbu nazvanou Číslo 21 – Červená, hnědá, černá a oranžová. Sotheby's odhadovalo, že by se mohla prodat za 50 milionů dolarů, této částky však nedosáhla. Dílo se vydražilo za 45 milionů dolarů, tedy v přepočtu 995 milionů českých korun. Částka nezahrnuje aukční přirážku v hodnotě 12 procent.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.