Od naší zpravodajky z Londýna – Dražba české moderny z kolekce manželů Cullenových v Londýně ukázala, že srovnání se sbírkou rodiny Hascoeových, jejíž dražba před třemi lety vynesla 304 milionů korun, bylo jen přáním aukční síně Sotheby’s a nadšené sběratelky Mary Cullenové. Celkový výnos dražby (včetně aukční provize) dosáhl 27,5 milionu korun, tedy asi poloviny odhadované částky.

Za nejvýraznější kus sbírky, olejomalbu Poselství lesa od surrealistky Toyen, jejíž odhad se blížil až k milionu liber, nabídli zájemci pouze 17,5 milionu korun. Dílo proto bylo staženo z dražby a může se v nadcházejících dnech prodat prostřednictvím soukromé nabídky. Práce tak nezlomila ani aktuální rekord autorky, jak se předpokládalo – nejdražším dílem Toyen zůstává obraz s názvem Spící vydražený v Praze za 23,3 milionu.

Za očekáváními zůstala i Guttfreundova socha Hlava ženy, kterou sama Cullenová koupila ze sbírky Hascoeových za 376 tisíc korun. Včera se prodala jen za 245 tisíc korun. Nejdražším obrazem celé aukce se stalo dílo Kořeny Jindřicha Štyrského s cenou 5,2 milionu korun. „Prodávalo se celkem standardně. Ale kvůli neúspěchu s Toyen se bude aukce považovat za nevydařenou. Prodalo se velice vysoké procento položek a z mého pohledu to byl úspěch,“ okomentoval dražbu přímo v Londýně galerista Martin Kodl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.