Národní galerie prý chtěla od Komerční banky, aby víc než milion z několikamilionového sponzorského daru sloužil jako příspěvek k tabulkovému platu ředitele NG Jiřího Fajta. Napsala to Mladá fronta Dnes. Ve sponzorské smlouvě, která byla mezi KB a galerií nakonec uzavřena, už podle MFD tato věc není. V konceptu smlouvy, který původně odešel z galerie do banky, ale podle listu zmíněný návrh byl. MFD píše, že má tento koncept odeslaný Komerční bance k dispozici. Fajta se deníku nepodařilo kontaktovat, finanční ředitelka galerie Hana Černochová při dotazu na tuto pasáž původního návrhu odkázala MFD na tiskové oddělení galerie.

„Odměnování všech zaměstnanců Národní galerie je zcela v souladu s pravidly příspěvkových organizací. Způsob odměňování generálního ředitele a jeho výši určuje výhradně zřizovatel Národní galerie, kterým je ministerstvo kultury České republiky,“ reagovala NG v tiskovém prohlášení, které zveřejnila v pátek po poledni. Dodává v něm, že sponzorský dar, který je výsledkem smlouvy mezi Národní galerií a Komerční bankou, „je účelově určen na financování kulturní činnosti“.

Komerční banka se podle MFD rozhodla věnovat peníze, které by měly pomoci například při přípravě výstavy díla Oskara Kokoschky na jaře příštího roku. Deník píše, že v původním konceptu sponzorské spolupráce s bankou Národní galerie navrhla, aby 3,2 milionu korun z daru banky Národní galerii šly na podporu umění a částka 1,3 milionu korun "účelově na 12 mimořádných měsíčních odměn, respektive na navýšení měsíčního platu, a to včetně nákladů na zdravotní a sociální pojištění generálního ředitele Jiřího Fajta". To podle deníku dělá po odečtení pojištění přilepšení 80 tisíc korun měsíčně na dobu jednoho roku k platu.

MFD uvádí, že právě finanční ředitelka Národní galerie Černochová podle e-mailové komunikace upomínala generálního ředitele Fajta, aby si při přípravě návrhu darovací smlouvy do speciálního platu od sponzora nezapomněl připočítat i ono sociální a zdravotní pojištění.

Helena Markusová, mluvčí ministerstva kultury, které je galerii nadřízené, uvedla, že na všechny zaměstnance příspěvkových organizací se vztahují pouze tabulkové platy. "Příspěvkové organizace můžou přijímat dary ve smyslu platné finanční legislativy, nicméně vámi dotazované řešení jejich využití považujeme za nestandardní," řekla podle MFD mluvčí ministerstva k nápadu na platové přilepšení ředitele galerie.

Související