Jasper Johns
13. ledna až 26. dubna, Belveder, Vídeň

Na snímku Johnsova bezejmenná malba z roku 2013.Klíčového amerického malíře Jaspera Johnse, který na sebe poprvé upozornil již koncem 50. let a nyní patří k žádaným také na trhu s uměním, připomene hned v lednu výstava pořádaná vídeňským Belvederem. Na ni čtyřiaosmdesátiletý Johns dodá zhruba 30 svých děl z posledních dvou let. Některá již byla k vidění v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, které se na organizaci vídeňské výstavy podílelo.

Rubens a jeho odkaz

24. ledna až 10. dubna, Royal Academy, Londýn

Na výstavě bude i Rubensův obraz boha Pana a nymfy Syrinx z roku 1617.Nejen cenná díla vlámského barokního malíře Petera Paula Rubense, ale i obrazy jeho současníků a těch, které Rubens v dalších stoletích inspiroval, shromáždí londýnská Royal Academy na jedné ze svých nejnákladnějších výstav příštího roku. Expozice, jejíž součástí budou i díla Delacroixe či Picassa, má být rozdělena na šest tematických částí: moc, chtíč, slitování, elegance, poezie a násilí.

David Bowie je

3. února až 31. května, Philharmonie de Paris, Paříž

Philharmonie de Paris zahájí provoz výstavou Davida Bowieho.První výstavou ve zbrusu novém sále Philharmonie de Paris, který se roku 2015 otevře veřejnosti, bude expozice soustředěná na dílo a převleky hudebníka Davida Bowieho. Vychází z výstavy, již roku 2013 uspořádalo Viktoriino a Albertovo muzeum v Londýně, aby dokázalo, že Bowie byl inovátorem v hudbě stejně jako v divadle či světu designu. 

Výstava se z Londýna již přesunula do Muzea současného umění v americkém Chicagu, k vidění byla také v kanadském Torontu, Sao Paulu či v Berlíně.

Marlene Dumasová: Obraz jako břemeno

5. února až 10. května, Tate Modern, Londýn

Expozice se jmenuje dle díla Dumasové nazvaného Obraz jako břemeno.Jednou z nejočekávanějších výstav roku ve Velké Británii bude přehlídka jedenašedesátileté jihoafrické malířky Marlene Dumasové, kterou chystá britská Tate Modern. Expozice se jmenuje dle obrazu Dumasové z roku 1993, na němž jedna postava nese druhou. Součástí výstavy budou i portréty režiséra Pasoliniho, matematika Alana Turinga či teroristy Usámy bin Ládina, které Dumasová namalovala.

Pozdní Rembrandt

12. února až 17. května, Rijksmuseum, Amsterdam

Na výstavě bude i Rembrandtův Autoportrét s dvěma kruhy.Vůbec poprvé uspořádá nizozemské Rijksmuseum retrospektivní výstavu děl malíře, grafika a rytce Rembrandta van Rijna. Na ni chce umístit především obrazy datované do malířova takzvaného pozdního období, konkrétně z let 1652 až 1669, kdy Rembrandt patrně po značných finančních i zdravotních obtížích zemřel.

Obrazy na výstavu do Nizozemska zapůjčí přední světová muzea, kurátoři sáhli také do soukromých sbírek ve Spojených státech i v Evropě.

 

Oskar Kokoschka a Československo

20. února až 28. června, Veletržní palác, Praha

Kokoschkův portrét Tomáše Garrigua Masaryka.První výstavou Národní galerie, kterou zorganizoval už její nový ředitel Jiří Fajt, bude v únoru přehlídka děl malíře Oskara Kokoschky soustředěná na roky 1934 až 1938. Ty malíř prožil v Československu. Expozice vychází z výstavy v Kunstforu v německém Řeznu, kurátorkou její české části bude Bronislava Rokytová z Památníku národního písemnictví. Na české části výstavy bude například Kokoschkův portrét Tomáše Garrigua Masaryka, jejž do Prahy půjčí muzeum z amerického Pittsburghu.

Björk

8. března až 7. června, MoMA, New York

Björk bude mít samostatnou výstavu v Muzeu moderního umění v New Yorku.Jednou z nejsledovanějších výstav roku v New Yorku bude retrospektiva ohlížející se za dílem devětačtyřicetileté hudebnice a zpěvačky Björk. Připomene její spolupráci s filmovým režisérem Michelem Gondrym, designérem Alexanderem McQueenem či umělcem Matthewem Barneyem. Kurátorem výstavy je ředitel prostoru MoMA PS1 Klaus Biesenbach.

 

Alexander McQueen: Divoká krása

14. března až 19. července, V&A Museum, Londýn

Výstava se bude věnovat módnímu návrháři Alexanderu McQueenovi.Prakticky hned od roku 1992, kdy ještě jako student navrhl první oblečení pro ženy, patřil Alexander McQueen k předním světovým módním návrhářům. Výstava, kterou mu nyní plánuje Viktoriino a Albertovo muzeum v Londýně, se chce na McQueena podívat i jako na umělce. Půjde o rozšířenou verzi expozice, která byla poprvé k vidění roku 2011 v newyorském Metropolitním muzeu. Tam začala zhruba rok po McQueenově smrti a do muzea za čtyři měsíce přilákala rekordních 650 tisíc návštěvníků. MET dokonce kvůli expozici otevřel i v pondělí, kdy obyčejně mívá zavřeno. Přestože recenzenti výstavu z převážné části chválili, někteří kurátorovi Andrewu Boltonovi vytýkali, že se mu nepodařilo McQueena zařadit do proudu současného britského umění.

Tektonika paměti

17. března až 17. května, Dům umění města Brno

Pohled na výstavu Tektonika paměti v Ústí nad Labem.Rozšířenou verzi výstavy, která je nyní k vidění v Ústí nad Labem, chystá na příští rok brněnský Dům umění. Expozice se zabývá fenoménem paměti v mladém českém a slovenském umění a zahrnuje díla Adély Babanové, Pavly Sceránkové či Dominika Langa. Právě Langova instalace Spící město, představená před třemi roky na bienále v Benátkách, byla jednou z inspirací výstavy.

Stanislav Kolíbal 90

19. března až červen, Konírna paláce Kinských, Praha

Národní galerie chystá výstavu Stanislava Kolíbala.Devadesáté narozeniny českého sochaře a výtvarníka Stanislava Kolíbala připomene retrospektivní výstava pořádaná Národní galerií. Té se Kolíbal naposledy letos přihlásil do konkurzu na vybavení českého pavilonu pro benátské bienále, kde navrhoval vystavit své monumentální kresby podobně, jako to dříve udělal v Galerii Zdeňka Sklenáře.

Federico Díaz

jaro 2015, Jízdárna Pražského hradu

Federico DíazPřestože oficiálně Pražský hrad o chystané výstavě česko-argentinského umělce Federika Díaze neinformoval, podle ČTK by měla proběhnout na jaře 2015 v Jízdárně Pražského hradu. V té se Díaz, čtyřikrát nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, roku 2004 zúčastnil skupinové výstavy nazvané Ejhle světlo. Vloni tu byl také autorem originálního architektonického řešení retrospektivy Karla Malicha. Díaze širší veřejnost zaregistrovala nejpozději roku 2011, kdy vytvořil instalaci nazvanou Outside Itself pro benátské bienále. Projekt se skládal z tisíců černých kuliček seskupených do masivní formy.

Velázquez

25. března až 13. července, Grand Palais, Paříž

Velázquezovu výstavu chystá pařížský Grand Palais.Za jednu z nejočekávanějších výstav ve Francii označuje agentura AFP chystanou retrospektivu španělského barokního malíře Diega Velázqueze. Na ni výstavní pavilon Grand Palais zapůjčil obrazy z vídeňského Kunsthistorisches Museum, madridského Prada i anglické Národní galerie. Půjde o zřejmě největší Velázquezovu výstavu od roku 1999, kdy madridské muzeum Prado připomnělo 400. výročí od umělcova narození. Velázqueze lze ale momentálně vidět také na výstavě v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni, kde je až do 15. února otevřena první expozice jeho děl v německy mluvících zemích.

Čínská fotokniha

17. dubna až 5. června, Photographers’ Gallery, Londýn

Čínskou fotoknihu přiblíží Photographers’ Gallery.Jednou z nejlépe přijatých výstav na letošním ročníku festivalu fotografie ve francouzském Arles se stala expozice zaměřená na fenomén takzvané čínské fotoknihy. Nyní bude k vidění i v Londýně. Kurátoři, jimiž jsou dokumentární fotograf Martin Parr a nizozemské fotografické duo WassinkLundgren, expozici pojali jako průřez zásadními událostmi 20. století v Číně. Cílem výstavy je zviditelnit specifika čínské fotoknihy a změnit to, že historici zpravidla citují pouze tři konkrétní fotoknihy z tohoto regionu. Výstavě pomáhá i to, že kurátor Parr, jinak člen agentury Magnum, patří ve světě fotografie k respektovaným osobnostem. Jeho díla mají ve svých sbírkách Getty Museum v Los Angeles, newyorské Muzeum moderního umění či londýnská Tate Modern.

Le Corbusier

29. dubna až 3. srpna, Centre Pompidou, Paříž

Le Corbusierova výstava proběhne v Centre Pompidou.Roku 1944 vymyslel architekt řečený Le Corbusier takzvaný modulor, tedy systém harmonických proporcí, který lze aplikvat na architekturu i mechaniku. Nadcházející výstava v pařížském Centre Pompidou se podívá nejen na Corbusierovy stavby, které moduluru využily, ale i na to, jak tento princip ovlivnil celou moderní architekturu.

Benátské bienále

9. května až 22. listopadu, Benátky, Itálie

Muchův obraz Apoteóza z dějin Slovanstva přemaluje David černobíle.Nejsledovanější událostí roku bude benátské bienále, na němž Českou republiku zastoupí umělec Jiří David s projektem odkazujícím na Apoteózu, tedy jednu z částí Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Tu chce David v sofistikované instalaci převést do černobílé. Kurátorem celého bienále bude tentokrát renomovaný nigerijský teoretik a zároveň ředitel mnichovského Haus der Kunst Okwui Enwezor. Ten bude namísto jednotícího tématu tentokrát obsah bienále členit dle takzvaných tematických filtrů.

Dumasová, Eminová a další

2015, Galerie Rudolfinum, Praha

Zásadní výstavou roku pro Galerii Rudolfinum bude přehlídka, na níž ředitel galerie Petr Nedoma shromáždí díla umělkyň Marlene Dumasové, Tracey Eminové, Berlinde De Bruyckereové, Kiki Smithové a Louise Bourgeoisové. Těchto pět významných představitelek současného umění podle Nedomy spojuje ženská senzibilita, intuice a empatie. O konání výstavy, která zatím nemá oficiální název, informovala ČTK.

Ján Mančuška

2015, Městská knihovna, Praha

Ján Mančuška získal v roce 2004 Cenu Jindřicha Chalupeckého.Čtyři roky po smrti konceptuálního umělce a držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého jeho odkaz připomene výstava, kterou Galerie hl. m. Prahy uspořádá v prostorech Městské knihovny. Mančuška zemřel v červenci 2011, bylo mu devětatřicet let. Tento český konceptuální umělec, narozený na Slovensku, absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a vystavoval v prestižní newyorské Andrew Kreps Gallery. Roku 2005 se spolu s dalšími včetně kurátora Marka Pokorného podílel na expozici československého pavilonu pro bienále v Benátkách.

Istanbulské bienále

5. září až 1. listopadu, Istanbul, Turecko

Nejvlivnější postava ve světě umění: kurátorka Carolyn Christov-Bakargievová.Italská kurátorka Carolyn Christov-Bakargievová, kterou časopis ArtReview předloni označil za nejvlivnější osobnost ve světě současného umění, dohlíží na přípravy 14. bienále současného umění v Turecku. Bakargievová byla v minulosti kurátorkou Documenty v německém Kasselu. Bienále umění se v Istanbulu pořádá od roku 1987, od devadesátých let jeho koncepci určuje vždy jeden kurátor. V roce 2015 chce bienále vystavit díla více než padesáti umělců, ale také neurovědců či oceánografů.

Jean Delville

2015, Dům U Kamenného zvonu, Praha

Takto se na autoportrétu zachytil malíř Jean Delville.Belgického symbolistního malíře a spisovatele Jeana Delvilla, jenž založil spolek Salon d’Art Idealiste považovaný za ekvivalent hnutí prerafaelitů v Londýně, představí výstava organizovaná Galerií hl. m. Prahy. Jejím kurátorem bude teoretik Otto M. Urban, z poslední doby zejména autor výstavy Decadence Now! v pražském Rudolfinu. Urbanovi je téma blízké, letos se podílel na výstavě o symbolismu v českých zemích v Muzeu moderního umění v Olomouci. O konání výstavy informovala ČTK.

 

Tizian

2015, Císařská konírna Pražského hradu

Takto se na autoportrétu z roku 1562 zachytil malíř Tizian.Velký otazník visí nad výstavou italského renesančního mistra Tiziana, kterou pořádá občanské sdružení Art For Public. Expozice se měla konat již na jaře roku 2013, pořadatelé ji však na poslední chvíli odložili kvůli tomu, že neměli domluvené zápůjčky děl. Na vině údajně byly změny v italské vládě a nesouhlas nového tamního ministra kultury s tím, aby se obrazy do Prahy zapůjčily. Kurátory výstavy mají být Lionell Puppi a Serena Baccagliniová, jež byla roku 2010 autorkou výstavy kreseb a několika obrazů malíře Modiglianiho v pražském Obecním domě.

 

Bosonozí proroci

září až prosinec 2015, Veletržní palác, Praha

Na snímku ředitel Národní galerie Jiří Fajt.Druhou importovanou výstavou v Národní galerii pod vedením nového ředitele Jiřího Fajta by měla být expozice pracovně nazvaná Bosonozí proroci. V dřívějších rozhovorech ji Fajt popsal jako výstavu shromažďující díla Františka Kupky, Egona Schieleho či Josepha Beuyse – ve všech případech umělců, kteři svými díly předznamenávali další vývoj v umění.

 

Aj Wej-wej

19. září až 13. prosince, Royal Academy of Arts, Londýn

Ajova slunečnicová semínka koupila galerie Tate Modern.Čínský disident a aktivista Aj Wej-wej bude zřejmě i v příštím roce jednou z nejsledovanějších tváří umělecké scény. Velkou výstavu mu chystá především Královská akademie umění v Londýně, která Ajovi před čtyřmi roky udělila čestný titul. Nyní chce předvést jeho díla z posledních let, která umělec strávil bojem s Komunistickou stranou Číny a voláním po svobodě slova.

Andy Warhol: Stíny

2. října 2015 až 7. února 2016, Muzeum moderního umění, Paříž

Warholův obraz Stíny měří 130 metrů.Do Paříže na podzim přicestuje monumentální obraz Andyho Warhola nazvaný Stíny, jenž sestává ze 102 částí a měří dohromady 130 metrů. V Evropě bude vcelku vystaven vůbec poprvé. Warhol začal na obrazu pracovat roku 1979, vycházel při tom z fotografií pořízených ve své newyorské The Factory.

Olafur Eliasson

21. listopadu 2015 až 6. března 2016, Belveder, Vídeň

Olafur Eliasson zastupoval Dánsko na Benátském bienále.Ke konci roku chystá vídeňský Belveder  sólovou výstavu žádaného současného umělce Olafura Eliassona. Ten do vídeňského barokního paláce připraví instalaci, která má rozvíjet některé ze stylů a témat používaných právě v baroku. Výstava se z Vídně později přesune do Mexika. Eliasson je dánsko-islandský umělec známý především pro své sochy a prostorné instalace. Výrazný byl například jeho takzvaný Weather Project, v jehož rámci umělec roku 2003 ve vstupní hale londýnské Tate Modern nechal vysvitnout umělé slunce. Samostatné výstavy už měl Eliasson v berlínské galerii Martin-Gropius-Bau, v Muzeu současného umění v Tokiu či ve frankfurtské Schirn Kunsthalle.

Roger Hiorns

2015, Galerie Rudolfinum, Praha

Roger Hiorns byl na Turnerovu cenu nominován v roce 2009.Práce mladého britského umělce Rogera Hiornse, jenž byl roku 2009 nominován na Turnerovu cenu a který pracuje s nalezenými či transformovanými objekty, představí výstava v pražském Rudolfinu. Na té se podílí švýcarské Centre Pasquart a britská Ikon Gallery, informovala ČTK s odkazem na ředitele galerie Petra Nedomu.

Související