Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky již začaly s instalací rozsáhlé výstavy, která kompletně shrne osobnost plzeňského rodáka a světově uznávaného výtvarníka Jiřího Trnky. Na konci několikadenní náročné instalační práce bude výjimečná expozice, jež se lidem otevře tuto sobotu. Expozice na ploše několika set metrů čtverečních ukáže půvabné Trnkovy loutky z kultovních filmů, jeho slavné ilustrace z knih, klíčové obrazy, plastiky a další. Výstavu nazvanou Ateliér Jiřího Trnky vytváří tým špičkových umělců, autorem konceptu je Trnkův syn Jan.

"Trnka byl tvůrce univerzální, který zasáhl do mnoha disciplín, od loutkového divadla přes klasické divadlo až po volné výtvarné umění. Hlavní vrcholy jsou ve filmu a ilustraci. Chtěli jsme sem dostat všechny tyto polohy," uvedl kurátor Marcel Fišer.

Kolekce vystavených děl zahrnuje přes 300 originálů, například původní divadelní loutky z 20. a 30. let minulého století, dále ucelenou sbírku originálních ilustrací či multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky. Představeny tu jsou i stylizované Trnkovy ateliéry, a sice malířský a řezbářský. Fungovat bude též kinomat promítající všechny Trnkovy filmy ve zdigitalizované podobě. "Kromě množství exponátů dáváme důraz na atraktivní audiovizuální projekce a interaktivní instalace. Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu. To obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů, doplněnou o současnou techniku, která umožní lidem vyzkoušet si jejich náročnou práci," uvedl Jan Trnka.

Výrazným prvkem expozice jsou i dvě rozměrná ateliérová okna s nově vytvořenými animacemi. Umožní výhled do reálné "živé" krajiny, rozšiřují ateliér o iluzi exteriéru. Podle kurátora Jakuba Hory byly u příležitosti výstavy natočeny i tři animované filmy. Jeden z nich například nabízí sérii Trnkových nejslavnějších knih, tu autoři "zanimovali", a obrázky v knížkách se tak pohybují.

Gros exponátů na výstavu poskytla rodina, která vlastní většinu Trnkova díla, dále jsou práce zapůjčeny ze soukromých sbírek a veřejných galerií. Retrospektiva díla Jiřího Trnky se otevře v sobotu 17. ledna, odstartuje tím program výstav Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. Výstava potrvá do 10. května.