Přestože od loňského nástupu do funkce ředitel Národní galerie Jiří Fajt zvažuje, zda by instituce neměla opustit pražský Veletržní palác, letos v něm ještě soustředí podstatnou část programu. Včera Fajt oznámil, že v přízemí otevře nový prostor pro videoart a také obchod s knihami o umění. Uvedl také, že tento týden ministerstvu kultury odevzdal koncepci budoucího rozvoje NG. „Pracovní verze byla do připomínkového řízení poslána již na konci října. Očekávám, že nyní ministerstvo vezme koncepci na vědomí. Jakmile se to stane, koncepci zveřejním,“ řekl Fajt.

Ředitel se s týmem, jejž od podzimu zastřešuje polský šéfkurátor Adam Budak, nyní zabývá novým využitím Veletržního paláce. „Snažím se sem přesunout i Knihovnu Národní galerie, která je s více než 100 tisíci tituly jednou z největších a je schována ve Šternberském paláci,“ řekl Fajt.

Knihovna by doplnila obchod s knihami o umění, který ve Veletržním paláci otevře německý knihkupec z Kolína nad Rýnem Walther König. Ten provozuje pobočky v Německu, ve Vídni či v Londýně, sám také vydává monografie například malíře Gerharda Richtera. „König si zřídí pobočku v levé přízemní části Veletržního paláce, který přizpůsobíme, aby architektura začala dýchat a bylo do ní zvenku vidět,“ uvedl Fajt. První knihy z Königovy nabídky budou v prodeji 19. února.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.