Návštěvníci Berlína mohou ode dneška nahlédnout do sbírek Telavivského muzea umění, které vytvořilo rozsáhlou expozici v muzeu Martin-Gropius-Bau. Je to poprvé, kdy izraelská instituce pořádá velkou samostatnou výstavu v německé metropoli. Na výstavě nazvané The Century Mark – Tel Aviv Museum of Art visits Berlin lze až do 21. června vidět 72 uměleckých děl světového moderního umění a současných izraelských tvůrců.

"Je to expozice toho nejlepšího z Telavivského muzea umění," řekla o berlínské výstavě ředitelka izraelského muzea Suzanne Landauová. Na expozici v Berlíně jsou k vidění například díla Pabla Picassa, Marka Chagalla, Egona Schieleho nebo Jacksona Pollocka.

Kromě světoznámých umělců výstava nabízí i současná díla mladých Izraelců. "Pokud se chceme představit, kdo jsme, jaké máme sbírky a jaké výstavy pořádáme, musíme ukázat vrcholná díla moderního umění z našich sbírek, ale i mladé umělce, kteří pracují především s videoinstalacemi," uvedla k tomu Landauová.

Kurátoři každou výstavní místnost koncipovali kolem jednoho tématu a k němu vybrali díla ze sbírek moderního umění i tvorbu současných mladých umělců z Izraele. „Snažíme se vytvořit dialog mezi těmito uměleckými formami," řekla Landauová. Mezi témata jednotlivých výstavních místností patří například krajinné motivy, postavení žen ve společnosti nebo tradiční židovský život.

Podle Landauové pořádá Telavivské muzeum umění podobně rozsáhlé výstavy v zahraničí jen zřídka. Obvykle zapůjčuje některá díla ze svých sbírek na tematické výstavy, rozsah současné expozice v německé metropoli je t podle ředitelky muzea ojedinělý. Expozice, která je k vidění nedaleko Postupimského náměstí, je uspořádána u příležitosti 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Německem a Izraelem.