U vltavského nábřeží Edvarda Beneše v Praze 7 bude od června kotvit loď s názvem Cargo Gallery, která je téměř 70 metrů dlouhá. Na bývalé nákladní lodi vznikne multikulturní centrum, řekl autor projektu Dan Adam. Umístění na nábřeží schválili radní Prahy 7, kteří plovoucí galerii považují za cestu, jak rozšířit nabídku kulturních akcí. Organizátoři chytají koncerty i jiné akce.

"Nápad vznikl před zhruba čtyřmi lety, kdy jsme koupili dosluhující nákladní loď Niké a začali jsme se sháněním peněz na její přestavbu," řekl Adam. Pod rukama řemeslníků se loď, která měří 68 metrů na délku a má výtlak 750 tun, začala v přístavu v Děčíně proměňovat loni v létě. "V tuto chvíli finišujeme tak, abychom mohli loď nejpozději 22. června zakotvit v Praze," uvedl.

Ještě předtím se Niké, kterou by jinak čekalo sešrotování, přestaví v několika městech na Labi. Například v Děčíně bude na začátku června hostit koncert Dana Bárty.

Organizátoři chtějí, aby loď sloužila nejen pro koncerty, ale i pro výstavy, přednášky a divadelní představení. Součástí bude velké koncertní pódium na palubě a Cargo Café s knihovnou.

"Projekt vnímáme jako zajímavou možnost zpestření kulturního života v Praze 7. Pokud se jej podaří přivést k životu, vznikne zde nové originální multifunkční kulturní centrum a zároveň dojde k oživení vltavského nábřeží, o což také usilujeme," řekla na radní pro kulturu Hana Třeštíková. "Držíme organizátorům palce, aby jim dobře dopadla další jednání a projekt se zrealizoval," doplnila.

Související