V Americe usazený bulharský umělec Christo, jenž zanedlouho oslaví osmdesáté narozeniny, chystá po deseti letech novou instalaci ve veřejném prostoru. V červnu 2016 na šestnáct dnů přemostí jezero Iseo v severoitalské Lombardii 16 metrů širokou plovoucí lávkou obalenou v látce zlaté barvy.

Informovala o tom italská agentura Ansa, podle níž umělec svůj projekt představil v římském muzeu Maxxi. Doprovodil jej italský kunsthistorik a kurátor Germano Celant. „Úřady očekávají, že za naším dílem přijede 200 až 300 tisíc lidí,“ odhadl Christo.

Cílem instalace nazvané The Floating Piers (Plovoucí mola) je dočasně přemostit vzdálenost zhruba 3,2 kilometru mezi ostrovními jezery a pevninou. Tam Christova lávka přímo naváže na chodník. „Bude to velice sexy zážitek, protože látka se bude vzdouvat podle pohybu vln,“ dodal Christo, který prý projekt v menší podobě vyzkoušel již na soukromém jezeru v Německa. „Dokud jste to nezažili, nedá se to popsat. Člověk by měl jít bos, aby si to pořádně užil,“ dodal.

Umělec prý o podobný projekt usiloval v Argentině i Japonsku, povolení od úřadů mu ale nakonec sehnal právě italský kritik Celant. Na svoji instalaci Christo zatím použil zhruba 10 milionů eur z vlastních prostředků. Konečný rozpočet díla sice ještě nezná, finanční příspěvky ale dopředu odmítá. „V jedenadvaceti jsem utekl z komunistické země, abych měl uměleckou svobodu. Neustoupím z ní ani o píď, abych se nenechal finančně zkompromitovat,“ uvedl Christo, který naposledy roku 2005 zaplatil tři miliony dolarů newyorské radnici za svůj projekt The Gates.

Lávka bude od té doby jeho prvním projektem a zároveň prvním dílem od úmrtí Christovy ženy a spolupracovnice Jeanne-Claude, jež zemřela roku 2009. Tito dva společně v Itálii dříve vytvořili několik projektů. Roku 1968 zahalili fontánu a středověkou věž ve Spoletu, dva roky nato látkou obalili několik památek v Miláně a roku 1974 také římskou zeď.

Související