Festival světla Signal, jehož produkce loni na podzim v Praze navštívilo téměř půl milionu lidí, ve čtvrtek pod názvem Spotlight startuje v Rumunsku. Organizátoři pražské přehlídky na tři večery poprvé rozsvítí centrum Bukurešti světelným uměním a videomappingy.

Češi zaštítili rumunský festival nejen po organizační stránce, ale také umělecké, jak za pořadatele sdělila Nikola Lörinczová. V Praze se třetí ročník Signalu uskuteční od 15. do 18. října.

V ulicích Bukurešti se od čtvrtka představí česká světelná umělecká díla od Jakuba Nepraše či Josefa Šafaříka, ale také díla zahraničních umělců jako Large Pendulum Wave, ChillVoxel či Cloud, která měla svou českou premiéru na říjnové přehlídce Signal v Praze. Festival Spotlight v Bukurešti rozsvítí i několik zcela nových světelných uměleckých děl.

"Pražský festival Signal se během svých dvou ročníků stihl etablovat mezi českými i evropskými kulturními akcemi natolik, že nyní pomáhá spoluvytvářet další festivaly světla nejen v České republice, ale také v zahraničí," řekl Martin Pošta, ředitel pražského festivalu světla. Pro uspořádání festivalu v Rumunsku tuzemské pořadatele oslovila Bukurešť.

V Praze se třetí ročník festivalu světla Signal odehraje od 15. do 18. října 2015 a přinese s sebou prý novinky. Vedle videomappingů a světelných instalací se na programu objeví také koncerty ve spojení se světelnou show. Pro třetí ročník plánují také organizátoři zvolit rozmístění instalací tak, aby předešli komplikacím z přeplněných ulic v centru Prahy.

Některá místa v hlavním městě, kde je festival odehrával, byla po všechny dny návštěvníky zaplněna a chvílemi davy lidí působily problémy v dopravě. Město, které je partnerem festivalu, ale nepřistoupilo k žádným dopravním omezením, jak to činí třeba v případě sportovních akcí.