Italská kurátorka Carolyn Christov-Bakargievová, kterou časopis ArtReview před třemi roky označil za nejvlivnější osobnost ve světě umění, byla jmenována „superředitelkou“ muzea a galerie současného umění v italském Turíně. Obě pod názvem Superfondazione poprvé jako jednu instituci povede od 1. ledna 2016, informoval časopis art – Das Kunstmagazin.

Christov-Bakargievová bude mít na starost galerii Civica d’Arte Moderna e Contemporanea (zkráceně GAM) a také muzeum sídlící na hradě Castello di Rivoli, kde v letech 2002 až 2008 působila jako šéfkurátorka. Do nynější funkce ji ze 171 kandidátů vybrala odborná porota, jejímiž členy byli mimo jiné Bernard Blistène, ředitel pařížského Centre Pompidou, či Francesco Manacorda, umělecký ředitel pobočky Tate Liverpool ve Velké Británii.

Kurátorka bude první, kdo povede obě instituce zároveň. Ve funkci totiž střídá jak Danila Ecchera, jenž galerii GAM vedl v letech 2009 až 2014, tak i Beatrice Merzovou, jež byla od roku 2010 do loňska šéfkou Castello di Rivoli. Právě finanční potíže muzea sídlícího na hradě Rivoli stály za nynějším sloučením obou organizací do jedné.

Christov-Bakargievová bude ve funkci koordinovat umělecké programy, dbát na vztahy s mezinárodními institucemi a odpovídat za interní management obou muzeí. „Její zkušenost na kurátorské scéně, vůdčí schopnosti a důkladná znalost uměleckého světa z ní dělá ideální kandidátku na ředitelku, která naše muzea povede do nové éry,“ uvedla Patrizia Asproniová, prezidentka správní rady Fondazione Torino Musei, pod níž obě organizace spadají.

Sama kurátorka při jmenování zdůraznila, že na hradu Rivoli původně z 18. století se od roku 1984 uskutečnilo několik přelomových výstav současného umění. Galerie GAM zase sídlí v avantgardní budově z 50. let minulého století a udržuje tradici moderního umění v Turíně, připomněla kurátorka.

Christov-Bakargievová je momentálně ředitelkou letošního 14. ročníku Istanbulského bienále, jenž začne 5. září. Kromě toho vyučuje na Northwestern University v Chicagu a příležitostně také v Getty Research Instititute v Los Angeles. Dříve působila jako senior kurátorka newyorské MoMA PS 1, roku 2002 byla ředitelkou přehlídky Documenta 13 a před sedmi lety uměleckou šéfkou bienále v australském Sydney.

Související