Obraz Pabla Picassa nazvaný Alžírské ženy, který se 11. května v aukční síni Christie’s vydražil za rekordních 179,4 milionu dolarů, zřejmě putuje do Kataru. Doposud nejdražší výtvarné dílo prodané v aukci údajně koupil někdejší katarský premiér a miliardář šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

Informaci přinesla spekulativní společenská rubrika Page Six bulvárního listu New York Post, na jejíž zdroj se ale v tomto případě odvolává také britský deník Telegraph či umělecký server Artnet.com. Oba připomínají, že oficiálně totožnost kupce obrazu zřejmě nebude známá nikdy.

Oficiálně byly Picassovy Alžírské ženy vydraženy po telefonu kupci, kterého v aukční síni zastupoval Brett Gorvy, šéf sbírky mezinárodního umění Christie’s.

Podle zdroje New York Postu je nepravděpodobné, že by byl obraz v převážně muslimském emirátu vystaven. „Skoro určitě se tak nestane, protože byť jde o kubistické dílo, obsahuje prvky nahoty,“ uvedl zdroj v narážce na ňadra, která Picasso na obrazu namaloval.

Šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání, jenž jako katarský premiér sloužil v letech 2007 až 2013, je výkonným ředitelem katarského státního fondu Qatar Investment Authority. Ten vlastní podíl mimo jiné na londýnské burze či v automobilkách Volkswagen a Porsche. Společnost je též majitelem londýnského Shardu, nejvyšší budovy v celé Evropské unii, či londýnského obchodního domu Harrods.

Katarský rod Sání bývá označován za majitele některých z nejdražších obrazů na světě. V roce 2012 to byla zřejmě katarská princezna Majasa Ál Sání, kdo za 250 milionů dolarů v soukromé transakci zakoupil obraz Paula Cézanna Hráči karet.

Začátkem letošního roku se opět mimo aukční síně prodal obraz Paula Gauguina s Tahiťankami za 300 milionů dolarů. I v tomto případě deník New York Times spekuloval, že kupec pocházel z katarského rodu Sání. Gauguinův obraz je dodnes zřejmě nejdráže prodaným výtvarným dílem na světě. Protože tyto transakce jsou ale uzavírány soukromě a nepodléhají kontrole, zpravidla se nepočítají mezi rekordy dosažené v aukcích Sotheby’s či Christie’s.

Související