Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích by se mělo do dvou let rozšířit o další prostory. Jeho provozovatelé chtějí k současným aktivitám přidat divadlo nebo film a rozvinout další výstavní projekty, jak uvedla mluvčí centra Michaela Šilpochová. Pro zvýšení kapacity nyní DOX zakoupil vedlejší budovu v Poupětově ulici, která dříve sloužila Českým dřevařským závoům. Akcionáři DOXu budovu koupili za 100 milionů korun.

DOX otevřel koncem roku 2008 mecenáš Leoš Válka se svými partnery jako galerii orientovanou výhradně na současné umění. Centrum záhy získalo respekt na tuzemské scéně, uspořádalo už přes stovku výstav a počet doprovodných a vzdělávacích akcí se dns blíží tisícovce. Kurátoři DOXu většinou hledají témata se společenským přesahem a nebojí se ani umění s výrazně politickým kontextem.

Zájem vystavovat a pořádat akce v DOXu je nejen s ohledem na situaci v pražských výstavních síních a galeriích mimořádný. I proto záměr rozšířit prostory trvá už delší dobu. Teď by se jej mělo podařit realizovat s novou budovou. 

Ta by měla získat podobu podle projektu renomovaného architekta Petra Hájka. Pravděpodobně zůstane zvenčí samostatnou budovou, která bude uvnitř propojena se současným DOXem. Vedlejší stavbu obsadí především nový multifunkční sál s kapacitou až 500 osob, který bude sloužit pro divadelní představení, performance, filmové projekce, konference či hudební produkci.

NEW DOX, jak je nová budova zatím pracovně označována při jednání s úřady, by měl být dokončen na jaře 2017.

Vznik centra DOX je známý – Leoš Válka po návratu do Čech vyhledával vhodné nemovitosti. V roce 2002 jej okouzlil industriální prostor, v němž Válka uviděl budoucí galerii. O jejím architektonickém řešení měl přesnou představu, kterou pak naplnil Ivan Kroupa, s nímž majitel galerie spolupracoval již dříve.

Vlastníky centra DOX jsou dnes kromě ředitele Války také spolumajitelé firmy RSJ Václav Dejčmar, Karel Janeček a Libor Winkler, kteří podporují více projektů v oblasti kultury, vědy i showbussinesu.

Související