Soud v Teheránu odsoudil k 12,5 roku žaláře osmadvacetiletou íránskou umělkyni a aktivistku Atenu Farghadáníovou za to, že svými díly zesměšňovala tamní politiky.

Jak informoval deník Washington Post, umělkyně byla zatčena v srpnu kvůli karikaturám několika členů íránského parlamentu. Ty znázornila jako opice nebo kozy a kresby zveřejnila na svém facebookovém profilu. Farghadáníová tak podle svých slov učinila v reakci na nové íránské zákony, které mají omezit přístup k antikoncepci a povolit soudně vynucenou sterilizaci.

Umělkyně se hájí tím, že jen svobodně vyjadřovala svůj názor na věc. Soud v Teheránu ji ale odsoudil za urážku parlamentu a nejvyššího duchovního vůdce země. Podle Washington Postu se umělkyně hodlá proti rozsudku odvolat, učinit tak musí nejpozději do dvaceti dnů.

Farghadáníová byla poprvé zatčena za kresby věnované demonstrantům, kteří byli v roce 2009 zavražděni při protestech proti znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem. „Její výstavu nazvanou Ptáci země tehdy navštívili i příbuzní politických vězňů,“ upřesňuje zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International, která se proti pronásledování Farghadáníové postavila.

Vloni v létě pak dvanáct příslušníků Íránských revolučních gard zabavilo notebook, knihy a díla Farghadáníové. Umělkyně strávila dva měsíce v teheránské věznici Evin, z toho patnáct dnů na samotce. V listopadu byla propuštěna. Brzy se ale za mřížemi ocitla potřetí, poté, co na YouTube nahrála video, v němž tvrdila, že ji věznitelé v Evinu bili.

Farghadáníová byla nejprve umístěna v jiné věznici ve městě Varna, tam se ale ocitla na cele s vrahy. Když na protest proti tomu v únoru vyhlásila hladovku, byla přesunuta zpět do věznice Evin.

Související