Novou pobočku v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabi otevře pařížské muzeum Louvre až na konci roku 2016. Předpokládaný termín tím posunulo o další rok, jak informoval časopis The Art Newspaper.

Dohodu o společném projektu podepsaly Francie a Spojené arabské emiráty již v roce 2007, stavební práce začaly o dva roky později. Přitom původně bylo otevření naplánováno už na rok 2013.

Pařížský Louvre novému muzeu propůjčí jméno za cenu 1,3 miliardy dolarů. „Spojené arabské emiráty stále nakupují umělecká díla. Snaží se doplnit mezery v kolekcích,“ řekl serveru kurátor pobočky v Abú Dhabi Jean-Francois Charnier. Asi tři sta děl by na omezenou dobu měla zapůjčit muzea z celé Francie. Louvre chce pobočce navíc pomoci shánět vlastní exponáty a vytvářet vlastní sbírku.

Návrhem budovy muzea byl pověřen francouzský architekt Jean Nouvel, autor Institutu arabského světa v Paříži a držitel Pritzkerovy ceny. Ten slíbil, že stavba bude hotová na jaře příštího roku. Podle Charniera by pak minimálně tři měsíce měla trvat instalace děl.

„Muzeum bude pravděpodobně otevřeno v listopadu nebo v prosinci 2016. Přesné datum ale stanoví hlavy států. Jeden z možných termínů je druhého prosince, kdy je ve Spojených arabských emirátech státní svátek,“ řekl Art Newspaperu anonymní zdroj z Abú Dhabi.

Pobočka slavného muzea vzniká na ostrově Saadiyat. Ten je s pobřežím Abú Dhabi, od kterého je vzdálený asi 500 metrů, spojený moderním mostem. Spojené arabské emiráty chtějí z ostrova během několika let vytvořit novodobé centrum kultury a umění. Kromě nové pobočky pařížského Louvru chystají v roce 2016 a 2017 také otevření pobočky Guggenheimova muzea, jehož autorem je americký architekt Frank Gehry, a Národního muzea Zayed.

Velkolepá stavba architekta Nouvela je tvořena ocelovou kupolí o průměru 180 metrů, umístěnou pouze na čtyřech podporách. Po dokončení by budova měla poskytnout až 24 tisíc metrů nové výstavní plochy.

Související