Už třetím rokem v Nizozemsku pokračuje soudní spor mezi sběratelem umění Bertem Kreukem a v Dánsku působícím umělcem Danhem Vo, který svoji zemi letos zastupoval na Benátském bienále.

Jak referuje deník New York Times, Kreuk se soudí kvůli tomu, že roku 2013 umělci zaplatil 350 tisíc dolarů na vytvoření instalace z krabice od piva – a očekával, že za tuto částku dílo Danh Voa dostane do vlastnictví.

Umělec se proti tomu brání. Krabici prý pouze zapůjčil na výstavu, kterou Kreuk kurátoroval. Nelíbí se mu především to, že Kreuk umělecká díla sbírá a okamžitě je zase prodává, aby na nich zbohatnul. Přesně to Kreuk udělal minulý měsíc, kdy v aukční síni Sotheby’s za 700 tisíc dolarů vydražil jinou krabici od Danh Voa. „Pokud se na má díla dívá pouze jako na zboží, nemám zájem s ním spolupracovat,“ uvedl umělec.

Podle New York Times se ale soud zatím přiklání na stranu sběratele. Minulý měsíc soud v Rotterdamu rozhodl, že Danh Vo musí dílo, za nějž mu Kreuk zaplatil 350 tisíc dolarů, dokončit během jednoho roku.

Za každý další den bude platit pokutu 10 tisíc eur, a to až do částky 350 tisíc eur. Soud se rozhodoval na základě emailů mezi berlínskou galeristkou Danh Voa a pořadateli výstavy, kterou Kreuk kurátoroval.

Dílo, o nějž se soudní spor vede, představuje pozlacenou papírovou krabici, jakých Danh Vo vyrobil už několik. Umělec, kterému byly čtyři roky, když jeho rodina na vlastnoručně vyrobené lodi opustila Vietnam – a kterou posléze zachránily dánské lodě –, těmito díly reflektuje svůj přistěhovalecký původ.

Krabice, o níž se vede nynější spor, se jmenuje Fiat Veritas a původně v ní byla uložena piva značky Budweiser. Danh Vo krabici zapůjčil haagskému muzeu Gemeentemuseum, kde se výstava kurátorovaná Kreukem konala.

„Danh Vo tu bude ještě dlouho, je jedním z nejdůležitějších současných umělců,“ konstatoval Carlos A. Rivera, zakladatel stránek ArtRank, které se soustředí na trh s uměním.

Podle serveru Artnet.com se díla Danh Voa do roku 2012 prodala dohromady za 33 tisíc dolarů, nyní už je to 2,37 milionu a jejich cena bude i v dalších letech zřejmě stoupat.

Související