O víkendu začne v Miláně světové turné výstavního projektu Filmový kouzelník: Karel Zeman. Doprovodí ho retrospektiva nejvýznamnějších filmů slavného tvůrce.

Akce vznikla ve spolupráci Českého centra Milán, Muzea Karla Zemana v Praze a Nadace italského filmu, jak sdělila mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Projekt se uskuteční ke 105. výročí narození režiséra Zemana (1910-1989), průkopníka trikových filmů a uznávané osobnosti světové kinematografie. Filmař se tak pomyslně vrátí do Itálie, kde v roce 1955 získal na Benátském filmovém festivalu Hlavní cenu. Nyní tam budou uvedeny digitalizované verze jeho snímků v čele se zrestaurovanou verzí Vynálezu zkázy.

"Multimediální výstava představí kromě unikátních záběrů z natáčení jednotlivých filmů a rozhovorů s Karlem Zemanem také ukázky příprav trikových scén. Výstavu doplní originální kostýmy, repliky i fotografie. Její součástí bude také typická scéna, která vtáhne návštěvníky do atmosféry jeho filmových příběhů," dodala Jungwirthová.

Podle šéfky milánského Českého centra Radky Neumannové projekt vznikl díky mimořádné koordinaci jednotlivých partnerů. "Umožnili, aby se po 60 letech Zeman opět představil italskému publiku ve velkém světle filmových reflektorů obzvláště v době světové výstavy," uvedla Neumannová. Podle ní patří Zeman v Itálii k nejuznávanějším mistrům filmové animace.

Právě díky Českému centru v Miláně vznikla italská verze nově zrestaurovaného filmu Vynález zkázy a digitální verze Cesty do pravěku s italskými titulky. České centrum také připravilo v italském znění veškerý multimediální obsah výstavy, která se kromě Milána představí v Turíně.

V Miláně budou v rámci doprovodného programu k výstavě uvedena čtyři nejvýznamnější Zemanova celovečerní díla: Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Cesta do pravěku a Vynález zkázy, jehož projekce 18. července celý projekt zahájí. S tímto filmem získal Zeman Velkou cenu na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Výstava v Miláně potrvá do 20. září.

Zeman ve svých filmech kombinoval hranou, animovanou a loutkovou složku i další trikové prvky. Na výstavě se návštěvníci seznámí s nepublikovanými fotografiemi, replikami filmových loutek a kostýmy z vybraných filmů. Budou také moci nahlédnout do filmové kuchyně a prostřednictvím video záznamů a dalších dokumentárních materiálů zjistit, jak Zeman své trikové scény tvořil a jak poté vypadaly na filmovém plátně.