V Berlíně příští měsíc začne výstava zaměřená na italského malíře z 15. století Sandra Botticelliho a jeho blonďatou Venuši, která na Západě ovlivnila takzvaný ideál krásy.

Expozice se z Berlína v březnu 2016 přesune do Londýna. Obsahovat má zhruba 150 maleb včetně dvou Botticelliho portrétů Venuší v nadživotní velikosti.

Kurátoři na výstavu vybrali také ukázky z filmů, které podle nich k Venuši přímo odkazují. K vidění tu bude i slavná scéna z Dr. No z roku 1962, tedy prvního filmu s agentem 007 Jamesem Bondem, kde se z moře – s mušlí v ruce – vynoří herečka Ursula Andressová.

"V jistém ohledu Botticelli určil ideál krásy 20. století," tvrdí Ana Debenedettiová, kurátorka londýnského Victoria & Albert Museum, které výstavu chystá společně s Gemäldegalerie v Berlíně. Přehlídka začne v Berlíně 24. září.

Její páteří mají být nejslavnější Botticelliho malby včetně dvou portrétů Venuší, z nichž jeden pochází z Berlína a druhý z Turína. Victoria & Albert Museum na výstavu z vlastních sbírek dodalo renovovaný Portrét dámy řečené Smeralda Bandinelli.

Expozice naopak postrádá dvě zcela nejznámější Botticelliho díla, která patří florentské galerii Uffizi – jeho Zrození Venuše, na němž nahá bohyně vystupuje z mušle a které údajně posloužilo jako předloha scény s Ursulou Andressovou, a obraz Alegorie jara (Primavera).

Podle kurátorů jsou obě díla příliš křehká na to, aby vycestovala do zahraničí. Galerie Uffizi na výstavu zapůjčila alespoň jiné Botticelliho plátno nazvané Pallas a kentaur.

Výstava chce sledovat, jak Botticelliho štíhlé dlouhovlasé krásky, namalované ve Florencii v druhé polovině 15. století, ovlivnily Andyho Warhola či Reného Magritta, módní návrhářku Elsu Schiaparelliovou nebo firmu Dolce & Gabbana a také filmaře, fotografy či tanečníky.

Mark Evans, senior kurátor Victoria & Albert Museum, tvrdí, že Botticelli po své smrti na dalších zhruba 250 let vyšel z módy. Teprve v 19. století bylo jeho dílo znovu objeveno. Obraz Zrození Venuše byl k vidění roku 1940 na Světové výstavě v New Yorku a díky tomu ovlivnil příští generaci umělců.

"Venuše se stala definitivním ideálem ženské krásy, který se později stejnou houpavou chůzí začal promenovat i na molu na módních přehlídkách," přirovnal Evans.

Victoria & Albert Museum mělo v poslední době mimořádný úspěch s výstavami věnovanými popové hvězdě Davidu Bowiemu a módnímu návrháři Alexanderu McQueenovi. Expozici nazvanou Botticelli Reimagined muzeum označuje za svůj hlavní projekt jarní sezony.