Z první budovy, kterou navrhl katalánský architekt Antoni Gaudí, se stane muzeum. Casa Vicens, jež byla v barcelonské čtvrti Gràcia dokončena roku 1888, se jako muzeum otevře příští rok na podzim, informoval španělský deník La Vanguardia.

Budovu vloni v březnu koupila andorská banka MoraBanc a rozhodla se ji zpřístupnit veřejnosti. Již nyní probíhají renovační práce.

„Tato budova je klíčová, pokud chceme pochopit Gaudího jedinečný architektonický styl a obecně vývoj modernismu v Barceloně,“ uvedla devětatřicetiletá Mercedes Morová, jejíž dědeček MoraBanc roku 1952 zakládal.

Morová se nyní stane výkonnou ředitelkou muzea a v prvních třech letech v něm očekává 50 až 100 tisíc návštěvníků ročně. „Víme, že zájem bude mnohem větší, ale pro nás je kvalita zážitku na prvním místě,“ uvedla.

Budova má čtyři patra a celkem patnáct místností.

Toho času třicetiletý Gaudí získal roku 1882 zakázku, aby postavil dům továrníkovi Manuelu Vicensovi. Architekt vytvořil ucelený návrh pro dům, fasádu i zahradu, v němž použil prvky z maurské kultury a barevné keramické obklady.

Vicens zemřel několik let poté, co byl dům dokončen. Roku 1900 budovu od jeho vdovy koupil kubánský chirurg Antonio Jover, který pak zahradu každý rok v květnu otevíral veřejnosti.

Teprve třetí generace Joverových potomků budovu roku 2007 nabídla k prodeji. Podle deníku Wall Street Journal ji andorská MoraBanc koupila údajně za 41 milionů dolarů.

Ani renovační práce ale dům neuvedou do zcela původní podoby – v průběhu let zmizely či byly zničeny některé části dekorace a majitelé také odprodali část zahrady, která k domu kdysi patřila. Na zahradě se nacházely například Gaudím navržené fontány.

Budova je od roku 2005 na seznamu Světového dědictví UNESCO.