V Česku lze po dlouhé době zhlédnout reprezentativní výběr maďarského nezávislého umění. Výstavu "Siliconvalse. Hungarian Reality" připravil Dům umění města Brna.

Tvoří ji konceptuální práce, objekty, fotografie i malby autorů činných v posledních čtyřech dekádách. Mnozí stáli v opozici vůči komunistickému režimu. Někteří se společensky angažují také v současnosti, kdy kritizují nacionalistické tendence vlády Viktora Orbána.

"Je to jedinečná možnost přijít do kontaktu s autentickou maďarskou tvorbou tohoto žánru. Je velký paradox, že v rámci střední Evropy o maďarské scéně víme z bezprostřední zkušenosti tak málo a že kontakty jsou minimální," řekla ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Expozici připravil polský kurátor Adam Dominik, a to bez finanční podpory z Maďarska.

Podle Dominika oficiální místa v Budapešti podporují spíše tradičněji orientované umění, které glorifikuje maďarskou minulost a snaží se vyvolávat národní hrdost. "Obrovské výstavy ukazují to, co se líbí vládě, a ne to, co je reálná scéna v Budapešti," popsal Dominik.

Někteří zastoupení autoři se v současnosti cítí podobně jako před rokem 1989. Opět prý nemohou vystavovat ve veřejných institucích, protože vláda netoleruje kritické postoje. "Moje jméno se znova ocitlo na černé listině kulturní politiky: Jsem liberální, zajímám se o západní umění, a ne o to národní (nízké), a jsem členkou kliky, která už 20 let působí na maďarské kulturní scéně. Propadli jsme se zpět někam do konce 60. let," popsala jedna ze zastoupených umělkyň Dóra Maurerová.

Návštěvníci výstavu najdou v prvním patře Domu pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Potrvá do 1. listopadu.