Obraz Alej u zámku v Bruntále od významného rakouského malíře Carla Molla se v sobotu v pražské aukci síně Dorotheum prodal za 4,8 milionu korun včetně přirážky. Cenu vyhnali vzhůru zájemci ze zahraničí.

Nového majitele má také proslulá Venus / All the Way to USA světově uznávaného designéra a malíře Ladislava Sutnara, která se prodala za téměř 1,7 milionu korun. Oznámila to ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová.

Cena Mollova obrazu se vyšplhala na skoro trojnásobek odhadu z vyvolávací částky 1,7 milionu korun. O dílo usilovali čtyři zájemci ze zahraničí.

"Dle očekávání se kolem tohoto díla zvedla vlna zájmu ze strany rakouských sběratelů. Alej u zámku v Bruntále je ukázkou mimořádných výtvarných kvalit autora, který patří mezi nejdůležitější postavy v dějinách rakouského moderního malířství," uvedl expert Dorothea na výtvarné umění Michal Šimek.

Moll se podle něj v roce 1897 podílel společně s Gustavem Klimtem na vzniku vídeňské secese.

Sutnarův obraz Venus / All the Way to USA, který jeho autor považoval za ideální ukázku svého výtvarného programu Joy Art neboli Umění pro radost, si koupil sběratel z Čech za 1,68 milionu korun. Dražba začala na milionu.

"Autor i jeho syn měli k této Venuši velmi osobní vztah, i to se bezesporu promítlo do zájmu a výsledné ceny tohoto vskutku působivého a v kontextu celé Sutnarovy tvorby naprosto zásadního obrazu," podotkla Gálová. Dílo podle ní nechybělo na žádné ze Sutnarových výstav od roku 2003.

K rostoucímu zájmu o Sutnarova díla podle Gálové přispěla letošní výstava jeho Venuší v Plzni. Sutnarovo rodné město ji hostilo jako součást programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Nad milion korun se nicméně Sutnarovy Venuše ze 60. let v aukcích dostaly už dřív. Před šesti lety se Venuše s prstem na rtech prodala za 2,28 milionu korun, o rok později už Venuše tančící go-go našla nového majitele za 2,76 milionu korun.

V sobotní pražské dražbě umění 20. století se prodalo také rozměrné plátno Květy Válové za 540 tisíc korun. S cenou přesahující 430 tisíc aukci opustila Studie k Jaru od českého malíře a grafika Jana Preislera. Secesní sochařské dílo, Náhrobní reliéf Bohumila Kafky, se vydražilo za 600 tisíc korun.