Na vnější vrstvu budovy muzea Louvre, které se v emirátu Abú Dhabi otevře příští rok, byla umístěna poslední z téměř 4500 kovových hvězd.

Jak informovala agentura AFP, dokončení prací osobně přihlížel francouzský architekt muzea Jean Nouvel.

„Vnější plášť nyní obsahuje 4481 hvězd a je zcela hotov,“ uvedla TDIC, tedy státní společnost pro rozvoj a investici turismu v Abú Dhabi.

Obří klenba muzea je perforovaná tvary, které na výstavní plochu dole v přízemí umožňují promítat drobné palmy. Podle architektů bude tento efekt působit podobně, jako kdyby dovnitř „pršelo světlo“.

Dovoluje to vnější klenba, kterou tvoří osm vrstev – čtyři vnější, čtyři vnitřní – složených z celkem 7850 hvězd vyrobených z hliníku a nerezavějící oceli.

Největší z vrstev má v průměru 13 metrů a váží 1,3 tuny. Dělníci začali na klenbě pracovat před rokem a půl.

TDIC uvedla, že v dalších měsících se bude umisťovat kamenná podlaha muzea a instalovat průhledné vitríny pro jednotlivé galerie, které se mají uvnitř nacházet. Dokončit se také musí kanceláře.

Louvre Abu Dhabi stojí v takzvané kulturní čtvrti na ostrově Saadiyat a vystavené exponáty rozprostře na ploše 9200 metrů čtverečních.

Muzeum bude vystavovat stálé sbírky, kurátoři pro něj za poslední rok nakoupili přes 500 děl a zapůjčili 300 exponátů z francouzské mateřské pobočky Louvru.

Kromě toho má Louvre Abu Dhabi mít také prostor pro dočasné výstavy, galerii určenou dětem a přednáškový sál.

Až po otevření Louvre Abu Dhabi na ostrově Saadiyat začne fungovat také nová pobočka Guggenheimova muzea a místní muzeum National Zayed.