Půl milionu návštěvníků očekávají pořadatelé festivalu světla Signal, který se v Praze uskuteční příští týden. Oproti prvnímu ročníku akce, která v kulisách pražské architektury představuje videomapping a světelné instalace, jich loni přišlo skoro dvojnásobek.

Na třetí ročník proto pořadatelé pro lepší organizaci připravují jednosměrnou festivalovou trasu. Omezena bude automobilová doprava, a naopak posíleny tramvaje a metro v místech konání festivalu. Signal začne 15. října a potrvá čtyři dny.

Festival letos poprvé získal status akce veřejného zájmu. "To automaticky znamená podporu při organizaci celé akce, například intenzivnější městskou hromadnou dopravu v místech, kde se bude pohybovat nejvíce návštěvníků, nebo omezení individuální automobilové dopravy zejména na nábřežích a v přilehlých ulicích Starého Města," uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky a radní pro dopravu a evropské fondy.

Loni festival navštívilo 463 tisíc lidí. Některá místa, kde se odehrával, byla po všechny dny návštěvníky zaplněna a chvílemi davy lidí působily problémy v dopravě. Podle radního Jana Wolfa status veřejného zájmu festivalu přináší jistotu dlouhodobější podpory od města včetně pomoci s omezeními v dopravě.

Festival pracuje s rozpočtem 27 milionů korun, který financují veřejné instituce, soukromé firmy a příspěvky od návštěvníků. Město přispívá pěti miliony korun. Ministerstvo pro místní rozvoj letos pro festival počítá s částkou 200 tisíc korun, což je výrazně méně než v předchozích letech.

Pokles tak částečně nahradí ministerstvo kultury jednorázovým příspěvkem 500 tisíc korun, řekl ředitel festivalu Martin Pošta. "Významněji festivalu pomáhá americká ambasáda, která díky grantu od americké vlády přiveze jednu z nejočekávanějších instalací od umělkyně Janet Echelmanové," doplnil.

Omezit počet návštěvníků tím, že by akci zpoplatnili, pořadatelé nechtějí. Vstupenky se letos prodávají jen na jednu festivalovou zastávku, na interiérovou projekci ve speciálním stanu ve tvaru koule, který bude stát na Klárově.

Na crowdfundingovém serveru Startovač je kampaň na výběr milionu korun, který pomáhá rozsvítit petřínskou rozhlednu – podle toho, kolik peněz se vybere, tolik pater rozhledny bude svítit.

Program obsahuje 20 instalací a projekcí – na kostel sv. Ludmily, palác Kinských, letohrádek Kinských, v podzemí Stalinova pomníku či na Šítkovskou věž.

Související