Tisíce děl představuje veletrh současného umění Frieze, který začal tento týden v Londýně. Tím spíš mohou být návštěvníci vděčni za jeden exponát, u něhož si lze oddechnout.

V londýnském Regent Parku se veletrh odehrává uvnitř obřích plastových stanů. V jednom z nich je i instalace skupiny AYR Art Collective – šest barevných "chytrých postelí", na nichž se návštěvníci mohou natáhnout, a dokonce si zde nabít mobilní telefony.

"Říkáme tomu komfortní zóna. A slovo komfort jsme zvolili záměrně, protože se tu snažíme provést jakýsi rozbor toho, co lidem v dané situaci připadá vkusné," vysvětlil Alessandro Bava, jeden ze členů kolektivu.

Frieze začal před třinácti lety jako krátkodobá výstava, kterou zorganizoval tehdy ještě student umění Damien Hirst se šestnácti dalšími výtvarníky na jihu Londýna.

Letos se té části veletrhu, která se zaměřuje na současné umění, účastní 164 galerií ze 27 zemí. Další galerie jsou zastoupeny v sekci Frieze Masters, jež se věnuje umění starých mistrů.

V jiném z obřích veletržních stanů letos sídlí galerie Hauser & Wirth. Vytvořila tu obří openspacové "pole", kde jsou umělecká díla umístěna na soklech – jenže místo klasických bust na nich stojí kupříkladu barevná lebka nebo plyšový medvěd s trychtýřem zastrčeným v zadku.

"Letos jsem chtěl vytvořit otevřenou platformu, demokratické prostředí, které by nám umožnilo představit umělce různé povahy, různého věku a pracující s různými médií," vysvětlil Neil Wenman, senior ředitel galerie Hauser & Wirth, která má pobočky v Curychu, Londýně i v New Yorku.

"Celá naše instalace je uzpůsobená tomu, abychom ukázali rozmanitost naší prezentace," dodal Wenman. "Máme čtyřicet dva soklů a na nich díla, která vytvořilo třicet umělců v rozpětí pětatřiceti let. Nejstarší dílo je z roku 1960, to nejnovější bylo dokončené teprve před dvěma dny."

Veletrh současného umění Frieze London probíhá paralelně s veletrhem umění starých mistrů Frieze Masters. Ten první poběží do 17. října, druhý skončí o den později.