Historické úspěchy českého umění na světových výstavách Expo připomene veletrh starožitností Antique. Ten se uskuteční ve dnech 19. až 22. listopadu na Novoměstské radnici.

"Za historií světových výstav jsme se rozhodli ohlédnout záměrně, právě na podzim vrcholí Expo v Miláně," řekl ve středu novinářům prezident pořádající Asociace starožitníků Jan Neumann.

Ukázka artefaktů, které budou podzimnímu veletrhu vévodit, se do soboty koná v sídle asociace ve Valentinské ulici v Praze 1. Zahrnuje předměty především uměleckého řemesla počínaje historickými slohy přes secesi až po bruselský styl spojený s výstavou, na níž čeští tvůrci zažili legendární úspěchy.

Prezident asociace Neumann připomněl, že první světová výstava se konala v roce 1851 v Londýně. Její prosazení a příprava trvala tři roky, za pouhých 15 dní ji pak ale vidělo šest milionů lidí.

Stejně jako další výstavu ve Francii v roce 1871, která měla podobnou návštěvnost, ji ale z hlediska uměleckého ještě ovládaly historizující slohy. Teprve výstavu v Paříži v roce 1900 ovládla secese jako nový sloh. "Díky veletrhu se rozšířila do celého světa. Po výstavě zůstaly speciálně postavené pavilony, z nichž některé stojí dodneška, a stala se více méně vrcholem světových výstav," říká Neumann.

Leitmotivem veletrhu starožitností Antique je letos secesní vysoká váza české výroby z let 1900 až 1905 v cínové montáži. Doplní ji řada tradičních starožitných exponátů tvůrců české secese, kteří budili pozornost právě na pařížské výstavě.

Expozice pokračuje ukázkou předmětů reprezentujících směr art deco, v jehož duchu se nesla meziválečná výstava v roce 1925, na níž Češi a Slováci dostali řadu medailí.

Přehlídka nabízí i ukázky předmětů bruselského stylu, který získává v poslední době stále větší oblibu u sběratelů a který upomíná na Expo 1958 v Bruselu, odkud si Československo přivezlo cenu za nejlepší pavilon.

Viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková uvedla, že veletrh Antique připomene i právě končící výstavu Expo v Miláně. Český pavilon navštívily dva miliony návštěvníků a veletrh Antique ukáže mimo jiné jeho model.

Nejvýraznější umělecké artefakty, které českou účast doprovázejí, jsou příliš objemné, pořadatelé veletrhu proto vybrali předměty drobnější. Je mezi nimi křišťálové paroží od Maxima Velčovského nebo Křišťálový dotek Václava Havla od Jana Huňáta, jímž je otisk dlaně bývalého českého prezidenta. Český sklář vytváří otisky dlaní významných osobností v křišťálovém skle.