Po pětadvaceti letech z čela Serpentine Galleries, které stojí v londýnském Hyde Parku, odejde Julia Peyton-Jonesová. Oznámil to bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, který je od loňského roku předsedou správní rady galerií. „Pětadvacet let pracovala na tom, aby ze Serpentine udělala jednu z nejuznávanějších a nejnavštěvovanějších institucí v Londýně,“ uvedl.

Správní rada bude nyní hledat nástupce Peyton-Jonesové. Ta z funkce odejde v červenci 2016. „Za tu dobu se umělecký svět globalizoval. Teď je stejně pravděpodobné, že budeme pracovat s umělci a architekty z Evropy či Velké Británie, jako to, že pozveme někoho z Asie či Latinské Ameriky,“ uvedla ředitelka v rozhovoru pro britský deník Guardian.

Letos třiašedesátiletá Peyton-Jonesová byla do funkce jmenována roku 1991 a jako první uspořádala významnou přehlídku uměleckého hnutí Young British Artists. O sedm let později provedla renovaci galerie za 4 miliony liber.

Koncem 90. let prosadila dodnes platný koncept, kdy pavilon Serpentine Gallery v Londýně každé léto navrhuje jiný mezinárodní architekt. Letos ho španělské studio Selgascano, tedy architekti José Selgas a Lucía Canová, pojali jako obří, pestrobarevně zářící stan.

Koncept nového pavilonu stavěného každý rok nanovo významně zvedl návštěvnost – když Peyton-Jonesová nastupovala, do galerie chodilo 250 tisíc návštěvníků ročně, nyní je to téměř 1,2 milionu.

Roku 2006 si Peyton-Jonesová jako spoluředitele vybrala kurátora Hanse Ulricha Obrista. Společně před dvěma roky dohlíželi na otevření druhé budovy zvané Serpentine Sackler, kterou navrhla architektka Zaha Hadidová. A coby zkušená fundraiserka také Peyton-Jonesová galerii zajistila finanční soběstačnost – 85 procent rozpočtu si dnes Serpentine Galleries umí sehnat samy a přitom stále udržují vstup zdarma.

„Peyton-Jonesové je zavázána celá umělecká komunita ve Velké Británii,“ komentuje její odchod Sir Nicholas Sirota, rovněž končíčí šéf britské galerie Tate.

Serpentine Gallery se otevřela roku 1970 v londýnském Hyde Parku. Dodnes v ní vystavovalo 2876 umělců, architektů a designérů, od sochařky Louise Bourgeoisové přes malíře Gerharda Richtera a Aj Wej-weje či umělkyni Yoko Ono až po architekty Rema Koolhaase či Franka Gehryho.

Významná zde byla roku 1995 také performance herečky Tildy Swintonové, která v pavilonu přespávala ve skleněné vitríně nazvané The Maybe.

Roku 2013 k první budově Serpentine Gallery přibyla druhá nazvaná Serpentine Sackler Gallery, od té doby se instituce jmenuje v plurálu, tedy Serpentine Galleries. Přestavba druhé budovy stála 14,5 milionu liber.