Příští rok uplyne sto let od smrti rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Čtveřice rakouských muzeí a zámků proto chystá rozsáhlou výstavu, která připomene monarchův životní příběh.

Výstavu uspořádá vedení vídeňského Schönbrunnu spolu s císařským muzeem Wagenburg, muzeem nábytku a dolnorakouským zámkem Niederweiden. Návštěvníkům se pokusí přiblížit mnohovrstevnatost císařovy povahy, proto se neomezí na vyobrazení Františka Josefa jen jako císaře a vládce. Věnovat se bude například i jeho lásce k lovu, vrozené skromnosti či útržkům z dětství.

Františkův dlouhý život byl komplikovaný a plný osobních tragédií. Jediný syn Rudolf spáchal sebevraždu, jeho manželku Elisabeth přezdívanou Sissi probodl italský anarchista pilníkem a oba jeho bratři zemřeli v mladém věku. Ačkoliv Františka Josefa tyto ztráty zasáhly, nikdy nedopustil, aby narušily jeho státnické povinnosti, které dodržoval až s workoholickou kázní.

Každé ráno například vstával ještě za tmy, v půl čtvrté. Na konci října 1916 se však již neprobudil a ve věku 86 let, po 66 rocích vlády, zemřel – a s ním i éra habsburské moci.

"Výstava nabízí pro každého něco: pohled na Františkova rozhodnutí a jejich společenský i politický vliv nebo jeho bohatý osobní život. Navíc v prostředí čtyř krásných lokalit," uvedla Barbora Hromjáková z tiskového oddělení zámku Niederweiden.

Středobodem výstavy bude císařský zámek Schönbrunn v centru Vídně. Tam se návštěvníci dozví o samotné monarchově osobnosti – budou moct prozkoumat habsburský rodokmen a prohlédnout si obrazy Františkových předků či artefakty spojené s epizodami z jeho života.

Dvojice muzeí nabídne srovnání Františkova veřejného a soukromého života. Ačkoliv byl císař velmi skromný a mimo oči veřejnosti vedl prostý, až asketický život, navenek musel předvádět pravou císařskou opulentnost. K tomu mu sloužily kočáry, zdobené koňské postroje a také nádherné uniformy, které budou k vidění v muzeu Wagenburg.

V muzeu nábytku se zase návštěvník lépe seznámí s průběhem císařova běžného pracovního dne.

Čas František Josef trávil nejraději v loveckém zámečku Niederweiden. Daleko od vídeňského ruchu si mohl v klidu odpočinout. V tamějších lesích se oddával svým největším vášním – jízdě na koni a honu. Právě Niederweiden uzavře okruh výstavy.

Ta bude oficiálně zahájena 16. března příštího roku a otevřena zůstane devět měsíců až do 27. listopadu.

Související