Obraz Zátiší s rybou a jahodami od Emila Filly z roku 1925 se v sobotní aukci Galerie Art Praha prodal za 7,6 milionu korun bez aukční přirážky. V aukci, která se konala v pražském hotelu Hilton, galerie nabídla 360 uměleckých děl.

Obraz Zátiší s rybou a jahodami měl vyvolávací cenu 4,5 milionu korun. Pochází z majetku Jaroslava Borovičky, předního sběratele a podporovatele českého moderního umění, jemuž byl zkonfiskován do Národní galerie v Praze. V roce 1992 byl obraz vrácen v restituci.

Nový majitel obraz vydražil po telefonu. Podle odborníků jde o Fillovo mistrovské a okouzlující dílo, v němž autor pojal kubismus jako strategii, která mosty s minulostí neboří, ale naopak tradici využívá a kreativně na ní staví.

Nejdráže prodaným dílem Emila Filly na tuzemských aukcích zůstává obraz Malíř prodaný loni za 17,5 milionu korun.

Fillova díla patří v aukcích k nejúspěšnějším, v první desítce tuzemského aukčního žebříčku je vedle Malíře ještě Zátiší s lahví Cherry z roku 1914 prodané za 16,25 milionu korun a Hlava muže v cylindru vydražená za 16 milionů.

Rekord domácího aukčního trhu drží tři roky obraz Františka Kupky Tvar modré prodaný včetně provize za 57,42 milionu korun.

Z dalších nabízených děl na sobotní aukci se z vyvolávací ceny 850 tisíc korun na 1,9 milionu vyšplhala Vichřice VII v červené od Františka Muziky, dílo Vlaha Bukovace s názvem Před zrcadlem s vyvolávací cenou 700 tisíc korun se prodalo za 1,8 milionu a Ležící žena s kyticí růží Jana Baucha s vyvolávací cenou 390 tisíc korun získala nového majitele za milion korun.

Raritou byl nárůst ceny práce na papíře Jiřího Wintera Neprakty. Jeho kombinovaná technika Vyhnání z Ráje se z vyvolávací ceny 10 tisíc korun dostala až na pětinásobek.

Podle majitele galerie Vladimíra Neuberta se na sobotní aukci prodalo přibližně 60 procent nabízených děl dohromady za 35 milionů korun, původní souhrnná vyvolávací cena činila 18 milionů.