Výtvarník pocházející z Kazachstánu vytvořil na Těšnově v centru Prahy graffiti k uctění obětí teroristických útoků v Paříži a zároveň zkritizoval postoje k muslimům v Česku. Lidé by podle graffiti writera, jenž působí pod přezdívkou ChemiS, neměli odsuzovat všechny muslimy kvůli činům několika fanatiků.

Své dílo, které zobrazuje tři lidi – včetně ženy v šátku – s hlavou skloněnou k modlitbě, ChemiS zveřejnil na Facebooku spolu s komentářem ke xenofobním náladám v Česku.

Graffiti na zdi určené pro legální tvorbu ukazuje tváře modlících se lidí v barvách francouzské vlajky a nápisem "Paris". Autor k dílu na sociální síti napsal: "Modlitba nejen za Paříž, ale hlavně za lidi, kteří neodsuzují většinu z činů fanatických jedinců".

Zároveň ChemiS, který na svém webu uvádí, že pochází z Kazachstánu, kritizoval xenofobii Čechů. "V úterý je den, kdy si připomeneme boj za svobodu a pád totalitního režimu. Bohužel si občas nepřipadám jak v demokratické zemi, ale v zemi ignorantů, rasistů a hlupáků, kteří se vyjadřují k situacím, o kterých si nejsou ani schopni nic přečíst, a udělat si vlastní názor," napsal na Facebooku.

Komentáře na sociální síti k teroristickým útokům a uprchlické krizi ho prý děsí více než hrozba teroristického útoku na Česko.

"Takže zavřeme hranice, zboříme mešity a přestaneme jezdit na dovolenou do Egypta. Rychle zapomínáme, kolik lidí emigrovalo před totalitním režimem v ČSR na západ," uvedl.

Teroristé hlásící se k radikální organizaci Islámský stát zabili při pátečních útocích v Paříži asi 129 lidí a dalších 350 zranili. Někteří čeští politici, včetně prezidenta Miloše Zemana nebo vicepremiéra Andreje Babiše za ANO, následně vyzvali k uzavření hranic EU.

Zeman v úterý v rámci veřejných akcí k 17. listopadu bude na pražském Albertově v době, kdy tam bude demonstrovat Blok proti islámu. Islámská nadace v Praze v prohlášení k útokům uvedla, že čeští muslimové činy teroristů odsuzují, Česko vnímají jako svoji vlast a své děti vychovávají v duchu evropských hodnot.