Držitelem prestižní Turnerovy ceny pro britské výtvarné umělce do padesáti let se v pondělí večer stalo londýnské architektonické a výtvarné sdružení Assemble. To pomohlo renovovat a oživit opuštěnou oblast předměstí Liverpoolu Granby Four Streets. Oznámila to britská média.

Při pouličních nepokojích v roce 1981 bylo na předměstí Liverpoolu vážně poničeno mnoho domů. Byly určeny k demolici, ale obyvatelé začali shromažďovat peníze na obnovu objektů a požádali sdružení Assemble o pomoc.

Sdružení nejen zahájilo renovaci pomocí levných materiálů, ale současně také získávalo prostředky výrobou a prodejem uměleckých předmětů vytvářených z keramických klik od dveří a dalších částí domů.

Porota ocenila, že Assemble ve spolupráci s místní obcí uskutečnila originální regeneraci bydlení. "Navázali na dlouhou tradici uměleckých a kolektivních iniciativ, které spočívají v experimentech s uměním, designem a architekturou," uvedla porota v prohlášení.

Nezávislé sdružení Assemble začalo působit v roce 2010 a má 18 členů. Snaží se o spojení veřejnosti, umění a míst k životu lidí.

Turnerova cena, pojmenovaná podle slavného malíře 19. století, se uděluje od roku 1984 britským umělcům do 50 let. Cena, s níž je spojen šek na 25 tisíc liber, tedy v přepočtu 938 tisíc korun, často vyvolává kontroverze. Jejím držitelem se loni stal Duncan Campbell. V minulosti ji dostali například Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George.