Tradiční tuzemská fotožurnalistická soutěž Czech Press Photo má nové vedení a plánuje změny v pořádání výroční akce, která letos má již 21. ročník.

Z vedení po dvaceti letech odchází Daniela Mrázková a novou ředitelkou soutěže se stala fotografka a galeristka Veronika Souralová.

"Po 20 letech práce bylo načase odejít. Hledala jsem, komu bych mohla své aktivity předat, a dohodli jsme se. Navíc změna je spojená se vznikem Czech Photo Centra, kde bude jistě dobře i archivu soutěže za uplynulých 20 let," řekla Mrázková.

Příští rok Czech Press Photo v Nových Butovicích otevře centrum s výstavními prostory, archivem snímků ze soutěže i street artovou galerií. V tomto centru by měla být i kavárna, jak za pořadatele soutěže ve středu oznámil Radek Polák.

Na Staroměstské radnici příští týden začne tradiční výstava vítězných snímků ze soutěže tuzemských fotoreportérů. Při jejím zahájení se budou předávat ceny za nejlepší fotografie letošního 21. ročníku a pořadatelé na tiskové konferenci oznámí změny, které soutěž čekají.

Fotografií roku se letos stal snímek Jana Zátorského z Mladé fronty Dnes zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici. Téma migrace letos soutěži zcela dominovalo. Vítězná fotografie zachycuje změť lidských těl – lidí padajících přes sebe v zoufalé snaze překonat hranici.

Snímek ze série pořízené letos v září získal vedle hlavní ceny Křišťálového oka také první cenu v kategorii Aktualita. Výstava na Staroměstské radnici potrvá do 31. ledna, tradičně patří k nejvíce navštěvovaným výstavám, přichází na ni kolem 40 tisíc návštěvníků.

Czech Press Photo se koná pravidelně od roku 1995. Fotografové soutěží v osmi kategoriích, od roku 2013 se vyhlašují také dvě kategorie pro video. Soutěži většinou dominují politická témata, často tuzemská, letos i loni se ale vítězným snímkem stala fotografie ze zahraničí.

Letos byla tématem migrace, loni zvítězil snímek z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan, který pořídil Filip Singer z European Pressphoto Agency (EPA).

Související