Pražské Quadriennale, největší mezinárodní přehlídka scénografie na světě s tradicí od roku 1967, si zvolilo uměleckou ředitelku pro svůj 14. ročník. Stala se jí scénografka a pedagožka Markéta Fantová.

Se svým týmem bude spoluvytvářet koncepci pro rok 2019, řídit činnosti mezinárodního uměleckého týmu a podílet se na organizaci krátkodobých projektů v mezidobí do následujícího ročníku. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová.

Fantová ve funkci nahradí Sodju Lotkerovou, která se na organizaci Pražského Quadriennale podílela od roku 2003.

Fantová je absolventkou oboru scénografie na pražské DAMU a oboru divadelní scéna na Wayne State University v Detroitu. Po dokončení magisterského studia až do současnosti působila jako univerzitní pedagožka. Od roku 2014 vedla obor scénografie při Rowan University v Glassboro. Má za sebou také mnoho realizací svých kostýmních a scénografických návrhů v Evropě i USA.

Její díla se objevila jako součást Národní expozice USA na Pražském Quadriennale 2007 a na výstavě World Stage Design v Soulu v roce 2009. Byla kurátorkou americké národní expozice na Pražském Quadriennale 2015.

 

 

Fantová se též dlouhodobě podílí na činnosti Institutu divadelní technologie a designu USA, od roku 2011 v pozici viceprezidentky pro mezinárodní záležitosti a umělecké ředitelky. Od června 2015 je vedoucí komise Performance Design Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků OISTAT.

"Zastávat pozici umělecké ředitelky Pražského Quadriennale 2019 a podílet se na přípravě takto významné události divadelního světa je pro mne čest a zároveň i neskutečně velká výzva. Pevně věřím, že se nám během Pražského Quadriennale 2019 podaří představit v celé šíři všechny aspekty rozmanitého a tak nesmírně bohatého oboru, jakým scénografie bezesporu je," uvedla Fantová.

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se během posledních deseti let proměnilo z jednorázové výstavní akce v organizaci, která poskytuje mezinárodní platformu pro kontinuální projekty zaměřené na vzdělávání a výstavy, ale i profesionální výměny a stáže.

Quadriennale vydává publikace a organizuje vlastní umělecké projekty či mezinárodní sympozia v oblasti současné scénografie. Právě proto jedním z úkolů nové umělecké ředitelky bude příprava projektů v mezidobí před dalším ročníkem přehlídky.

Související