Muzeum umění v Olomouci začalo od ledna vydávat vlastní časopis. Nese název Muzeion, rozdává se zdarma a poskytuje přehled o všech aktivitách muzea.

Instituce, jejímž zřizovatelem je ministerstvo kultury, bude časopis publikovat čtvrtletně namísto dosavadního bulletinu.

"Bulletin byl nejstarší muzejní propagační tiskovinou. Vydávali jsme jej od roku 1993. Naše nabídka už ale je tak bohatá, že rozsah bulletinu byl pro její odpovídající propagaci nedostatečný," uvedl ředitel muzea Michal Soukup.

Díky čtyřicetistránkovému časopisu by podle něj čtenáři měli získat systematický a zároveň atraktivní přehled o všech muzejních aktivitách. "Najdou v něm články o výstavách, sbírkových unikátech, edukačních programech, kulturních akcích, ale také rozhovory nebo rubriku speciálně zaměřenou na děti," doplnil ředitel.

V prvním čísle Muzeion přináší informace o uměleckém solitérovi Zbyňku Sekalovi, ale i o současné vzpomínkové výstavě s názvem Dohnat a předehnat, která představuje československý a polský design 60. let. Výstava potrvá do 24. ledna a zahrnuje porcelán, nábytek, hračky nebo mixér a fén z dřívějších dob. Časopis obsahuje také profil ředitele muzea Soukupa.

Muzeion je k dispozici v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu Olomouc. Přečíst si jej lidé mohou i na různých místech ve městě – v kavárnách, galeriích, na univerzitě, v knihovnách nebo v čekárnách Fakultní nemocnice.

Muzeum umění v Olomouci spravuje 85 tisíc sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury. Je tak po této stránce třetí největší institucí svého druhu v českých zemích.

Krátkodobými a střednědobými výstavami i dlouhodobými expozicemi instituce představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech – v Arcidiecézním muzeu Olomouc, Arcidiecézním muzeu Kroměříž a v Muzeu moderního umění Olomouc.

Arcidiecézní muzeum na konci loňského roku získalo jako první v České republice prestižní titul Evropské dědictví.

Související