Vláda podpoří letošní celorepublikové oslavy 700. výročí narození Karla IV. částkou 71,5 milionu korun. Kabinet o tom rozhodl na pondělním jednání.

Do oslav se zapojí české kulturní, akademické i vědecké instituce. Mezi nejvýznamnější akce bude patřit mezinárodní výstava, kterou za českou stranu připravuje Národní galerie v Praze. Peníze na ni ale vláda schválila již dříve, z veřejných rozpočtů na tuto expozici půjde 26 milionů korun. Dalších přibližně sedm milionů korun poskytnou sponzoři, uvedl ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Svůj mezinárodní projekt česko-bavorské zemské výstavy připravuje již několik let. V centru výstavy bude stát Karel IV. a jeho doba, zároveň by ale také měl být ukázán následný vývoj v Čechách a v Bavorsku až do současnosti. Výstavu doplní nové publikace a dílčí výstavy i program v českých regionech. Po pražské premiéře se výstava uskuteční také v Norimberku.

Jde o Fajtův druhý projekt na téma Karla IV., před deseti lety jinak koncipovanou přehlídku připravil pro Pražský hrad.

Národní galerie se podle ministerstva kultury bude podílet také na některých dalších projektech spojených s letošními oslavami. Z celkové schválené částky 71,5 milionu korun připadne 50 milionů na příspěvkové organizace ministerstva kultury. Podělí se o ně také například Národní muzeum, Česká filharmonie a Národní památkový ústav, který připravuje program na hradech Karlštejn, Točník, Veveří a Krakovec.

Dvacet milionů korun obdrží příspěvkové organizace ministerstva pro místní rozvoj. Zbytek si pak rozdělí organizace spadající pod ministerstvo zahraničních věcí.

"Velmi vítám, že se vláda staví k tomuto výročí s takovou mírou odpovědnosti, je to jednou za 700 let, kdy si připomínáme osobnost, kterou i většina národa vyhodnotila jako největší osobnost našich dějin. I po sedmi staletích zde máme mnoho z odkazu Karla IV.," řekl po pondělním jednání vlády ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL.

Původně se hovořilo o tom, že by oslavy mohly stát až čtvrt miliardy, Herman ale v pondělí navrhl sedmdesátimilionový rozpočet. "Původní odhad nevyšel z ministerstva kultury, ale z dílny národní komise pro karlovské oslavy, která byla koordinována vedením Poslanecké sněmovny. Tam byly i prostředky, které se netýkaly rozpočtu. Vláda může rozhodovat jen o rozpočtu státu," vysvětlil Herman.

Národní technické muzeum chystá výstavu Vita Caroli, týkající se stavitelství gotické doby. Výročí budou připomínat i památky spjaté s dobou Karla IV.

Pražský hrad výjimečně samostatně vystaví českou královskou korunu. UNESCO zařadilo výročí narození Karla IV. na seznam významných světových výročí let 2016 a 2017. Role ministerstva pro místní rozvoj pak bude spočívat hlavně v propagaci a marketingu, o který se podle Hermana postará především příspěvková organizace CzechTourism.

Související