Vynálezům nových útvarů, kterými mohou být funkční objekty či instalace, se věnuje nová výstava malíře Jiřího Černického. Pod názvem Divoký sny bude od této středy do 10. dubna otevřená v pražské Galerii Rudolfinum. Černický je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1998.

Součástí expozice je i socha Stalina umístěná na schodech Rudolfina a revitalizovaná jako funkční pec na chleba.

"Výstava je velmi současná, 75 procent děl vzniklo v posledním roce, ale realizace jsou postavené na starších nápadech," upřesnil kurátor výstavy David Korecký.

Multimediální projekt Černického vznikl na základě pěti desítek kreseb z posledních 25 let, podle nichž umělec vytvořil sérii modelů, soch a zvukových a video instalací. Více než polovina z nich byla vytvořena přímo pro Galerii Rudolfinum.

Návštěvníci zde mohou vidět například takzvaný Florální kostel sestavený z rostlin, klec pro papouška z nákupních košíků, obří skateboard, monstra sestavená z různých materiálů, svítící objekty vydávající různé zvuky nebo model létajícího kola.

Významnou částí Černického uměleckého procesu je sbírání a shromažďování materiálu nalézaného na různých místech.

S jistou dávkou nadsázky umělec komentuje například dílo Afrodita, kdy sošku bohyně vytvořil z nepravé drogy, která byla dealery vydávána za pravou a zabavena při policejní razii.

"Dávám důraz na imateriální ideje. Snažím se vycházet ze zaběhnutých věcí a nějak je rozvířit, aby vznikla nová forma. Posunout tu ideu dál a z ní pak teprve vzniká volba pro konkrétní médium. A jaké je to médium, je strašně důležité, ovšem není to prvořadé. Když chci pouštět hrůzu ve městě, tak použiji jinou estetiku, než když chci někoho pobavit," podotkl Černický.

Výstava

Jiří Černický: Divoký sny
27. ledna až 10. dubna
Galerie Rudolfinum, Praha

Rozsáhlou výstavu z díla předního českého výtvarníka Černického připravila již loni v říjnu brněnská Adam Gallery. V bývalé továrně zájemci nalezli zejména díla vytvářená nezvyklými postupy a materiály. Žádné z nich však není na současné výstavě v Praze.

Černického řadí odborníci ke klíčovým autorům umělecké generace 90. let 20. století. Věnuje se malbě, kresbě, tvorbě objektů, ale také akčnímu umění s přesahy do fotografie, literatury a třeba herectví.

V současné době vyučuje v ateliéru malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.