Cenu Osobnost roku za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku získali třiatřicetiletá Eva Koťátková a devětašedesátiletý Jiří Valoch.

Koťátkovou, která patří mezi mezinárodně nejúspěšnější dnešní české umělce, porota ocenila za její výstavu v galerii Prádelna v pražských Bohnicích.

V případě Valocha porotci vyzdvihli novou expozici Moravské galerie, která stojí na Valochově sbírce a je poctou jeho celoživotní kurátorské a sběratelské činnosti.

Slavnostní předání ceny se uskuteční na přelomu března a dubna, jak za organizátory ceny řekl Jan Skřivánek. Ocenění má podobu černého čtverce, který vytváří vždy minulý vítěz. Ten letošní tak bude dílem Zbyňka Baladrána.

Cena se udílí počtrnácté, mezi jejími laureáty z minulých ročníků jsou Josef Bolf, Dominik Lang, Jiří Kovanda, Jan Merta či František Skála.

Koťátkové výstava v galerii Prádelna byla zároveň součástí její disertace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Z autorčiných loňských zahraničních úspěchů porota zmiňuje účast na newyorském Trienále, které pořádá tamní New Museum, a samostatnou výstavu v List Visual Arts Center při univerzitě MIT.

Jiří Valoch, který je legendou českého konceptuálního umění, a to jako autor i kurátor, měl loni na podzim úspěšnou samostatnou výstavu v pražské galerii Tranzitdisplay. Porota přihlédla i k nové stálé expozici Moravské galerie nazvané Art Is Here.

"Koťátková i Valoch měli loni velice silný rok a jsem rád, že na ně můžeme aspoň takto upozornit. Hlavním smyslem ceny je právě ohlédnutí za skončeným rokem a připomenutím nejzajímavějších loňských počinů. Proto také vždy zveřejňujeme nejen jméno laureáta, ale celou první desítku," říká zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer.

Díky bodování porotců se letos objevili ještě na třetím až čtvrtém místě Jiří David a Anna Hulačová a dále sestupně Václav Stratil, Jaromír Novotný, Aleš Veselý, Jiří Franta & David Böhm, Květa Pacovská a Tomáš Svoboda.

Pořadateli ceny jsou časopisy Art&Antiques a Artalk.cz a Galerie výtvarného umění v Chebu. Porotci letos byli jejich redaktoři a spolupracovníci.

Vítězové dostali shodný počet bodů podobně jako před čtyřmi lety, kdy se o titul dělili Pavel Mrkus a Krištof Kintera.

Související