Po několika letech silného růstu mezinárodní trh s uměním loni klesl, a to jak podle počtu transakcí, tak podle jejich hodnoty. Způsobil to hlavně pokles levnější části trhu, kam spadají předměty v hodnotě menší než jeden milion dolarů, což je v přepočtu přes 24 milionu korun. Ten nevyrovnalo ani několik rekordních aukcí.

Vyplývá to z průzkumu výzkumné společnosti Arts Economics, který na svých internetových stránkách zveřejnil britský list The Guardian.

Příjmy globálního trhu s uměním loni činily 63,8 miliardy dolarů, což byl proti předchozímu roku pokles o sedm procent. Počet transakcí se pak snížil o dvě procenta.

Trh klesl poprvé od roku 2011. Vývoj však byl nerovnoměrný a na některých aukcí padaly dokonce rekordní částky, jako za obrazy Modiglianiho, Gaugina či Picassa.

Největší pokles zaznamenal loni čínský trh, tradiční velký trh pro nefrit a čínské starožitnosti. Výrazné zpomalení ekonomického růstu v zemi způsobilo pokles příjmů o 23 procent na 11,8 miliardy dolarů.

Pokles v Číně vrátil Británii zpátky na druhé místo mezi největšími trhy s uměním. Nicméně i zde příjmy klesly, a to o devět procent na 13,5 miliardy amerických dolarů.

Někteří analytici a odborníci na umění se však domnívají, že pokles byl jen dočasný, způsobený úpravou trhu po rekordním růstu, a čekají další růst.

Výjimkou byl loni trh s uměním v USA, který rostl a zaznamenal nový rekord. Příjmy zde stouply o čtyři procenta na rekordních 27,3 miliardy USD a na globálních příjmech měly USA podíl 43 procent.

Vysoký růst loni zaznamenaly předměty s hodnotu více než milion dolarů a více než deset milionů dolarů. Na celkovém počtu prodaných předmětů se sice podílely jen jedním procentem, na celkové hodnotě však 57 procenty. Největší zájem byl o poválečné a současné umění, které má na celkovém trhu podíl více než 40 procent.