Výstavu známých děl i ukázky z poslední tvorby slavného amerického fotografa Davida LaChapella připravila pražská galerie Dvorak Sec Contemporary.

Podle kurátorky Olgy Trčkové třicítka vybraných děl reflektuje LaChapellův vývoj jako umělce, který v poslední dekádě opustil svět komerční fotografie a začal vystavovat ve známých muzeích a galeriích po celém světě. Výstava nazvaná Múzy začne 22. března.

České publikum může LaChapellovy snímky znát díky autorově retrospektivě, která před čtyřmi lety proběhla v Galerii Rudolfinum. Vidělo ji přes 30 tisíc lidí a zařadila se tak k nejnavštěvovanějším výstavám v Česku.

Třiapadesátiletý LaChapelle se proslavil při fotografování celebrit a módy. Jeho díla nepostrádají surrealistický nádech a jsou kritikou konzumního materialismu.

Slavné a draze prodávané jsou jeho velkoformátové barevné snímky zobrazující změti nahých lidí v extatických pozicích v prostředích, která evokují jak exkluzivní místa, tak dno společnosti.

LaChapelle začal kariéru v 80. letech, kdy fotil slavné osobnosti pro časopis Interview Andyho Warhola. Portrétoval například modelku Naomi Campbellovou, zpěváka Marilyna Mansona, herečku Umu Thurmanovou, zpěvačku Björk či zesnulého zpěváka Michaela Jacksona.

Před deseti lety ale svět reklamy a módy opustil a vrátil se k volné tvorbě. Jeho opakovaným motivem je od té doby příroda.

"Výstava poukáže na vizuální symboly a kódy, které vnímáme každý různě. Pokud se dva lidé dívají na tu samou fotografii, jeden v ní může vidět dokonalou adoraci fantaskního světa celebrit a druhý sžíravě sarkastickou kritiku konzumu. Proto je LaChapelle vnímán kontroverzně a dodnes se o něm přou i teoretici fotografie," podotýká kurátorka expozice Olga Trčková.

Na výstavě nebude chybět slavný portrét největší LaChapellovy múzy, transsexuální modelky Amandy Leporeové, která se na snímku Addicted to Diamonds namísto kokainu chystá šňupat diamanty. Právě snímky, jež s ní pořídil LaChapelle, odkazují na Warhola.

Mezi dalšími slavnými díly je i snímek Rape of Africa, na němž se nechal inspirovat obrazem Sandra Botticelliho Venuše a Mars a v dalším plánu poukazuje na devastaci životního prostředí.

V Praze je vystaven tisk o rozměrech asi dva krát tři metry, menší snímek se před čtyřmi lety v aukci prodal za 45 tisíc dolarů, v přepočtu asi milion korun.

Vystavovat se bude i autorovo doposud nejdražší dílo ze série Once In the Garden, jímž je portrét transsexuální modelky Carmen Carreraové, který se na charitativní aukci ve Vídni vydražil v přepočtu za téměř pět milionů korun.

"Snímek vychází z myšlenky, že pokud vnímáme člověka jako schránku pro duši, nezáleží, jakého je pohlaví. Tento diptych, jenž u nás bude k vidění poprvé, dokonce ve Vídni vzbudil pohoršení, které mělo soudní dohru," dodává kurátorka.