Švýcarská policie v Ženevě zabavila obraz slavného italského malíře Amedea Modiglianiho. Učinila tak na základě informací o skutečném majiteli, které unikly v takzvaných Panamských dokumentech, informovala agentura AFP.

Obraz Sedícího muže s holí z roku 1918 původnímu židovskému majiteli během druhé světové války zkonfiskovali nacisté.

Policisté malbu nynějšímu majiteli zabavili již minulý týden, uvedl toto úterý mluvčí ženevského státního zastupitelství Henri Della Casa.

Policie zásah provedla v takzvaném freeportu – zvláštním komplexu budov v Ženevě, který slouží k uchovávání uměleckých předmětů a dalších sběratelských kusů. V komplexu platí zvláštní celní a daňová pravidla.

Obraz v odhadované hodnotě asi 25 milionů dolarů, v přepočtu 592 milionů korun, odebrali židovskému sběrateli Oscaru Stettinerovi v roce 1941 nacisté a v roce 1944 dílo prodali v aukci.

Po druhé světové válce Stettiner požádal o vrácení, obraz se ale tehdy nepodařilo dohledat.

V roce 1996 se malba dostala do majetku offshorové společnosti Art Center, kterou podle uniklých dokumentů založila panamská právní společnost Mossack Fonseca.

Podle Panamských dokumentů je současným majitelem Art Center – a tedy i obrazu – rodina Nahmadových, která však vlastnictví firmy dlouhodobě popírala. Švýcarské úřady nyní zahájily trestní stíhání.

"Nemohl bych v noci spát, kdybych věděl, že vlastním kradený předmět," uvedl v reakci na odhalení sběratel David Nahmad, který je sám židovského původu.

Od roku 2011 o vydání obrazu usiluje Stettinerův vnuk Philippe Maestracci.

Podle takzvaných Panamských dokumentů desítky prominentních politiků, byznysmenů a sportovců z různých zemí ukrývají svůj majetek v daňových rájích s cílem vyhnout se zdanění ve své zemi. Na únik zpráv reagovalo oznámením o zahájení vyšetřování už několik hlav států a vlád.

Dokumenty se týkají údajně i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshorových firem.

Související